POZnań

Wracają wakacyjne spektakle na Dziedzińcu

publiczność  / widownia  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Kolejny raz już poznaniacy będą mogli za darmo obejrzeć spektakle teatralne na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Cykl zainauguruje Kolacja dla głupca Teatru Komedia w Wrocławia.

Tym razem Miasto postawiło na różnorodność i zaprosiło różne teatry, także poznańskie. W ubiegłym roku były to spektakle tylko teatrów Krystyny Jandy. Ona sama także pojawi się w Poznaniu tego lata.

Obejrzymy 13 przedstawień. Pod warunkiem, że uda się nam zdobyć bezpłatne wejściówki. Wszystkie bilety, które można było rezerwować na portalu zostały zarezerwowane niemal w pierwszych minutach. Na szczęście to nie jedyny sposób, by otrzymać wejściówki.

Łącznie na wszystkie przedstawienia miasto rozda 8.000 wejściówek – wyjaśniają organizatorzy – największą ich liczbę, bo 3.420 sztuk, miał do rozdysponowania portal, na którym jedna osoba mogła rezerwować 4 wejściówki.

Osobną pulę biletów na spektakle będzie miało Centrum Informacji Miejskiej, które rozda ich łącznie 2.320. Ich odbiór możliwy będzie od soboty 5 sierpnia i potrwa do momentu ich wyczerpania. Tutaj również jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie 4 wejściówki. Należy się spodziewać, że wiara ustawi się w kolejki i wejściówki także tutaj skończą się bardzo szybko.

Niestety bardzo mało, bo zaledwie 360 wejściówek, przeznaczono dla poznaniaków powyżej 60 roku życia. Będzie je można zdobyć w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24. Ich wydawanie rozpocznie się w czwartek 3 sierpnia.

Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie 2 wejściówki, na przykład na 2 spektakle po 1 sztuce lub 2 sztuki na 1 spektakl – informują organizatorzy – w  przypadku spektakli dla dzieci maksymalna liczba wejściówek do odbioru to 4 sztuki.

Pierwszym spektaklem, który będziemy mogli zobaczyć w ramach tegorocznej edycji projektu Na Wolnym będzie Kolacja dla głupca Teatru Komedia z Wrocławia. Zostanie on wystawiony w czwartek 17 sierpnia o 20:00.

Wydarzeniem zamykającym projekt będzie potańcówka, która odbędzie się w sobotę 26 sierpnia o 22:00. Wcześniej jednak, tego samego dnia poznaniacy będą mogli podziwiać efekty warsztatów tanecznych Dancing Fairplayce Poznań organizowanych przez Ewę Wycichowską. Wstęp na na nie także będzie bezpłatny.

Pełen repertuar NaWolnym znajdziecie poniżej.

Czwartek, 17.08

20:00 – Kolacja dla głupca, Wrocławski Teatr Komedia

Grupa panów w średnim wieku z tzw. “towarzystwa” cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa. Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia itp. Kto przyprowadzi najgłupszego-wygrywa-tak w skrócie można opisać intencję tej dość dwuznacznej, delikatnie mówiąc, zabawy. Pewnego dnia jednak, w wyniku kilku nieprzewidzianych sytuacji, przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli i zaczyna żyć swoim, bardzo interesującym, życiem…Okazuje się, że przypięcie komuś etykietki “głupca” nie zawsze musi oznaczać rzeczywisty poziom jego intelektu. Podsumowaniem może być cytat z klasyka: Z kogo się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie…!

Czwartek, 17.08

21:00 – Kafka/Schulz: Objawienia i herezje, Teatr Wielki w Poznaniu

Zatańczyć Traktat o manekinach i Proces? Kameralny spektakl baletowy, nawiązujący estetyką do twórczości wybitnych pisarzy XX wieku. Punktem wyjścia dla realizatorów stała się przede wszystkim postawa Kafki i Schulza wobec rzeczywistości i literatury, które zmagają się z jej przedstawieniem. Zarówno w bogactwie stylistycznym Schulza, jak i oszczędniej, beznamiętnej prozie Kafki.

Sobota, 19.08

11:00 – Pchła Szachrajka, Teatr Muzyczny w Poznaniu

Perła literatury dziecięcej autorstwa mistrza gatunku, Jana Brzechwy. Spektakl utrzymany w klimacie kabaretu dla dzieci, wzbogacony o piosenki poznańskich kompozytorów Andrzeja Borowskiego i Michała Łaszewicza, skrzy humorem i dowcipem – nie tylko słownym. Sześcioro wykonawców przez półtorej godziny bawi publiczność w wieku od 3 do 103 lat.

Sobota, 19.08

21:00 – Piosenki z teatru, Och-Teatr z Warszawy

Rozmowa Krystyny Jandy z publicznością, jej osobista refleksja na temat teatru i śpiewania, opowieść jak dochodziło do spotkania z każdą z kolejnych piosenek. Nie zabraknie takich przebojów jak: “Na zakręcie”, “Wariatka” czy “Johnny”. Wszystkie w arcymistrzowskich tłumaczeniach Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego.

Niedziela, 20.08

12:00 – Miłość nie boli, kolano boli, Teatr Animacji w Poznaniu

To zdarzenie, jakiego jeszcze nie było. Spektakl, koncert, pełen zabawy recital z muzyką na żywo, określeń jest wiele, ale ważne jest jedno – to, co mają do powiedzenia dzieci, bo to one są autorami słów wszystkich utworów. Tekściarze mają od 2 do 6 lat, ich dzieła nie uległy żadnej korekcie, dorośli stworzyli dla nich jedynie muzyczno-sceniczną oprawę. Brzmienia rockowe, bluesowe, funkowe, popowe i słowo na pierwszym miejscu. A w słowach dziecięcych autorów kryje się powaga i głęboka mądrość, dlatego dorośli, postanowili nadać im godną, dojrzałą oprawę. Z nieokiełznanej wyobraźni powstały utwory o kowbojach, manatach, wegetarianizmie, współ-emocjach, kochaniu siebie, strachu przed lekarzem, prokrastynacji, trudach pisania rysopisu, miłości do taty…

Niedziela, 20.08

21:00 – One mąż show, Och-Teatr z Warszawy

To monolog znanego i lubianego Szymona Majewskiego, który na przykładzie swojego małżeństwa opowiada o kłopotach i radościach współczesnego związku, relacji kobieta-mężczyzna, mąż-żona. To złożona z przykładów i prawdziwych, zabawnych sytuacji, opowieść o uczuciu bezkompromisowym. Ciepła, ironiczna, autoironiczna, złośliwa i bardzo prawdziwa opowieść o kobiecie. Opowieść męża – zależnego od humorów żony i jej sposobu myślenia, zakochanego, mierzącego się ze współczesnymi stereotypami i popularnymi uprzedzeniami zarówno swojej żony, jak i jej koleżanek. Będzie to bliski wszystkim, bardzo zabawny i oczyszczający wieczór, podczas którego widzowie staną się partnerami i świadkami zwierzeń niepoprawnie – choć i nie bez refleksji – zakochanego człowieka.

Poniedziałek, 21.08

20:00 – Boogie street, Teatr Stary w Lublinie

Widzowie usłyszą uniwersalne piosenki Leonarda Cohena w interpretacji Renaty Przemyk, artystki, która – podobnie jak sam autor – przywiązuje wielką wagę do poetyckiego tekstu.

* więcej informacji w zakładce Bilety

Wtorek, 22.08

20:00 – Żniwa, Polski Teatr Tańca z Poznania

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz “Rokiem Polskim” Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz “Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego.

Środa, 23.08

20:00 – Mayday, Teatr Muzyczny w Poznaniu

Bohaterem tej znakomitej brytyjskiej farsy jest londyński taksówkarz, który prowadzi podwójne życie i czuje się absolutnym panem sytuacji. Do czasu. Zrządzeniem losu wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, wywołując lawinę kłopotów. Jak zachować twarz przed partnerkami, opinią publiczną i policją? Humor sytuacyjny i dowcipny język komedii rozśmiesza widzów do łez.

Czwartek, 24.08

20:00 – Osiecka, byle nie o miłości, Teatr Nowy w Poznaniu

Poznajcie Renatę Badyl. Renata to urocza i pełna werwy, choć przecież ciężko już doświadczona przez życie dziewczyna z ogródkiem działkowym, wypełnionym biednymi badyliszczami; dziewczyna, która od czasu do czasu spędza upojne lato w Portofino, upija się – ale wyłącznie na wesoło, wie co nieco na temat pornografii, a w dodatku – śpiewa. Byle nie o miłości, jak buńczucznie deklaruje w podtytule swojego recitalu. Tylko… czy uda jej się dotrzymać tej przewrotnej obietnicy? Przekonają się o tym śmiałkowie, którzy odważą się spędzić noc, a właściwie – wieczór z Renatą.

Piątek, 25.08

20:00 – Kolacja na cztery ręce, Teatr Kamienica  z Warszawy

Aromat świeżych warzyw i owoców, pachnąca zupa grzybowa oraz najbardziej wyszukane gatunki owoców morza – barokowy przepych “Kolacji na cztery ręce” może oszałamiać. Do stołu, a właściwie do fortepianu zasiada dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku – Jerzy Fryderyk Haendel (Emilian Kamiński) i Jan Sebastian Bach (Olaf Lubaszenko). Ich słownemu pojedynkowi przygląda się tajemniczy i dowcipny miłośnik opery, kamerdyner Schmidt (Maciej Miecznikowski).

Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Pierwszy – miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów. Drugi – skromny, biedny, ale uznany i szanowany. Urodzeni w tym samym roku, doskonale znali nawzajem swoją twórczość, lecz nigdy się nie spotkali. Czy pod wyszukanymi strojami i kunsztownymi perukami mogą się kryć zwykłe ludzkie słabości?

Paul Barz, niemiecki dramatopisarz i muzykolog, poddaje obu wirtuozów uważnej analizie. Fikcyjne spotkanie tych dwóch postaci stanowi okazję do refleksji nad zaskakująco współczesnymi problemami. Czy pogoń za sukcesem, władzą i wpływami może dać człowiekowi szczęście? Jaka jest cena sławy? Czy sztukę można wycenić?

Sobota, 26.08

11:00 i 13:00 – Seans życia, Teatr Sytuacje Grupa z Poznania

Najważniejsza jest miłość, najważniejsze jest zdrowie, najważniejszy jest święty spokój, a może dobra zabawa… I tak można wymieniać w nieskończoność. A gdyby tak wybrać jedną, jedyną, najważniejszą rzecz? Mrówkojad postanawia odnaleźć sens życia, rozstrzygnąć spór o tym, co jest najbardziej istotne. Pomaga mu w tym oczywiście Orzesznica. Mrówkojadowi udaje się odkryć tajemnicę. Czy jest ona zaskakująca? Na pewno jest radosna i bardzo mądra. “Sens życia” to kolejna część przygód Mrówkojada i Orzesznicy, czyli bohaterów “Dziwnych zwierząt” – przedstawienia, które Teatr Sytuacje Grupa zrealizował w 2013 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: Och Teatr / Ola Grochowska, 2012, © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga, Teatr Nowy / Bartłomiej Jan Sowa

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz