Aglomeracja

Wracają Covidowe obostrzenia

maseczka  Foto: Ani Kolleshi

W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Obejmuje on m.in. zakaz lotów do 7 krajów, nowe limity na weselach, w kinach, kościołach, gastronomii i wydłużenie kwarantanny dla podróżnych ze strefy non-Schengen. Przedsiębiorcy nie otrzymali żadnych możliwości weryfikacji certyfikatu.

Minister zdrowia spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami na konferencji prasowej w Warszawie.

Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali – powiedział w czasie konferencji.

Minister tłumaczył, że obecnie liczba zachorowań powoli się zmniejsza. W woj. lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Na Mazowszu, które “często przesądza o nowych trendach”, widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach “mamy kontynuację wzrostu”.

Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców – powiedział.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w związku z nowym wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje w Polsce pakiet alertowy obostrzeń.

Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC), wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że zostały one przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

Wyjaśnił, że “osoby, które będą wracały z tych krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni”. “W tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem” – zaznaczył Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również zmianę zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen.

Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni – do tej pory przypominam, że kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8. dnia po wykonaniu testu PCR – powiedział szef MZ. Zastrzegł, że celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.

Niedzielski zapowiedział również zmniejszenie liczby osób mogących uczestniczyć w imprezach w pomieszczeniach zamkniętych.

Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. – przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione – limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych jak baseny, aquaparki – poinformował Niedzielski.

Zastrzegł, że zmieniony będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. Chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. “Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób” – powiedział Niedzielski.

Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach – do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard obowiązywał limit jedna osoba na 10 mkw. Obecnie ten limit wynosi jedna osoba na 15 mkw.

Niedzielski zastrzegł, że jeżeli sytuacja gwałtownie się pogorszy, to “decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień”. “Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie dwuipółtygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją” – powiedział.

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że “to jest bardzo prosta sytuacja”.

Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego – dodał szef MZ. Niemniej (…) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – podkreślił minister.

Ryzyko, że kolejna fala czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy restrykcje, które obowiązują – dodał.

Niedzielski wyraził uznanie dla Polaków, widzimy znowu ogromny powrót zainteresowania szczepieniami. “To jest przede wszystkim związane z trzecią dawką, ale również – i to mnie cieszy najbardziej – tym, że wielu Polaków w tej sytuacji, dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale, decyduje się na przyjęcie szczepienia” – powiedział.

Przypomniał, że jeszcze miesiąc temu można było się tego samego dnia zapisać na szczepienie. Teraz – zaznaczył – sytuacja wygląda trochę inaczej, właśnie ze względu na to zainteresowanie.

źródło: (PAP)

Użyte w artykule zdjęcia: Ani Kolleshi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz