Wilda

Wilda w czasach PRL – podziel się wspomnieniami!

Kino Wilda  Foto: Projekt Wilda w czasach PRL / facebook

Nasze prywatne zdjęcia przechowywane w domowych archiwach, albumach i starych pudełkach, których być może od lat już nikt nie ogląda, często są cennym i interesującym źródłem wiedzy historycznej. Dzięki swojej formie fotografia od swoich początków wspomagała pamięć i utrzymywała ją przy życiu mino upływu czasu i zachodzących zmian.

Grupa mieszkańców Wildy od czerwca 2013 roku organizuje akcję zbierania archiwalnym fotografii i zachęca poznaniaków do podzielenia się swoimi zbiorami w ramach projektu „Wilda w czasach PRL”.

Zazwyczaj fotografie utrwalały ważne momenty z życia konkretnych osób, ale często splatały się one z wydarzeniami istotnymi z punktu widzenia dzielnicy czy miasta, a ponadto mimowolnie dokumentowały ówczesną ikonosferę: plakaty i hasła propagandowe, architekturę, pogodę czy nieużywane już dzisiaj przedmioty.

Kino Wilda Foto: Projekt Wilda w czasach PRL / facebook

Historia PRL wydaje się nam ciągle tak na tyle bliska, że nie odczuwamy potrzeby jej zachowywania. Jednak wiele „obrazów” przeszłości odeszło w zapomnienie, o czym sami przekonaliśmy się realizując różne projekty związane z historią Poznania. Projekt „Wilda w czasach PRL” ma określony kształt początkowy, który w efekcie zaangażowania mieszkańców i ich sugestii może ulec przekształceniu. Na razie zakładamy, że jego efektem będzie wystawa wybranych fotografii i historii zorganizowana w drugiej połowie roku na Wildzie w różnych miejscach posiadających różne statusy (przestrzenie publiczne, półprywatne, prywatne itd.), która – być może – zaowocuje kolejną publikacją książkową o Wildzie, informuje Marta Milczarek z Fundacji SPOT.

Najbliższy tydzień zbierania fotografii odbędzie się w dniach od 31 marca do 6 kwietnia 2014 roku, a fotografie wraz z związanymi z nimi historiami będziemy zbierać droga mailową na adres Fundacja@spot.poznan.pl w SPOT. na ul. Dolna Wilda 87 w godzinach pracy Fundacji (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00), gdzie będzie możliwość zeskanowania zdjęć, w Biurze Parafialnym Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Dąbrówki 4) od 10.00 do 12.00.

Zebrane zdjęcia z komentarzami publikowane będą na profilu FB – KLIK

Inicjatorami projektu są: dr Magdalena Mrugalska-Banaszak, historyk sztuki z Muzeum Narodowego, Parafia Zmartwychwstania Pańskiego oraz Fundacja SPOT, a przedsięwzięcie wspiera Rada Osiedla Wilda

Wilda - jak dostarczyc foto

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz