Aglomeracja

Odwiedza nas coraz więcej turystów

Jedna z kawiarni na ul. Żydowskiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Jedna z kawiarni na ul. Żydowskiej Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabOd jakiegoś czasu już wydawało się nam, że w Poznaniu słychać coraz częściej osoby mówiące w różnych językach. Można ich spotkać o różnych porach i w różne dni między innymi na Starym Rynku czy Ostrowie Tumskim. Teraz nasze podejrzenia, o których już pisaliśmy, zostały oficjalnie potwierdzone.

W tegoroczne wakacje Poznań odwiedziło ponad 20% turystów więcej niż roku temu, takie dane dostarczył działający już od ponad roku Poznański Barometr Turystyczny, który został uruchomiony oficjalnie w czerwcu 2012 roku – informuje Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) – to projekt Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Wydawnictwa Miejskiego Posnania, który pozwala poprzez internet na bieżąco monitorować zjawiska turystyczne na terenie aglomeracji poznańskiej.

Barometr co miesiąc dostarcza dane dotyczące popytu na usługi turystyczne w aglomeracji poznańskiej takie jak hotele, lotnisko, muzea, punkty informacji turystycznej, czy inne atrakcje biletowane. Dzięki temu wiadomo na przykład z jakich krajów przyjeżdżają do nas turyści.

Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy nasze miasto odwiedziło o 26% turystów więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Najwięcej było Niemców, których przyjechało ponad 16.000, Hiszpanów (7.939) i Brytyjczyków (7.259). Przyjeżdża również więcej turystów z Rosji i Holandii. Właśnie Hiszpanów, Chorwatów i Rosjan spotkaliśmy w weekend na Starym (pisaliśmy o tym tutaj).

Czy zwiększona liczba turystów to tylko “efekt Euro 2012”? Ta impreza z pewnością się do tego przyczyniła. Do tego trzeba dodać coraz bogatszą i atrakcyjną ofertę jaką mają restauracje i kawiarnie, bogata i zróżnicowana baza noclegowa. Samo miasto przygotowuje również wiele imprez, które są ciekawą propozycją nie tylko dla mieszkańców naszego fyrtla. Jedną z nich jest z pewnością akcja Poznań za pół ceny.

Cieszymy się z większej liczby turystów – mówi Jan Mazurczak, Prezes PLOT – sama akcja Poznań za pół ceny przyciągnęła w tym roku prawie 100 000 osób! Mamy nadzieję, że będziemy mieli gości jeszcze więcej, szczególnie w czasie wakacji i weekendów, kiedy ceny w Poznaniu są przyjazne, a oferta kulturalna bogata – dodał Mazurczak.

Turyści na Starym Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz