Aglomeracja

Weekendowe atrakcje wokół Poznania

Rzeźby w parku w Koszutach  Foto: TD

W stolicy wielkopolski dzieje się wiele. Wakacyjne koncerty, festiwale, imprezy sportowe w pełni. Popularnością cieszą się liczne kino plenerowe i rozrywki nad Wartą. Równie ciekawie przedstawiają się atrakcje zapewniane przez Kórnik, Środę Wielkopolską czy Borówiec.

Gdzie można odpocząć w Poznaniu, wie każdy. Nie każdy jednak zna ciekawe miejsca w okolicy. A jest ich sporo i nie brakuje w nich rozrywek zajmujących każdą wolną chwilę zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Pod lupę weźmy Kórnik. Miasto słynie nie tylko z Zamku i Białej Damy, ale także unikatowego arboretum, w którym znajduje się ponad 3 500 odmian drzew sprowadzonych nawet z Chin i Japonii.

Kawałek dalej mamy Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku.

Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego – ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach – pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.

Kolejnym przystankiem na mapie podpoznańskich atrakcji jest Borówiec. To właśnie tam można zobaczyć fascynujący świat w miniaturze, który został zbudowany na powierzchni 250 mkw. Makieta Borówiec to magiczne miejsce zachwycające pasjonatów modelarstwa i amatorów. Znajdują się tam domy, bloki, lotniska, stacje kolejowe, góry, lasy i wesołe miasteczko. Pokazy jeżdżących pociągów i samochodów są organizowane w każdy weekend.

Wówczas uruchamiany jest również duch nawiedzający miniaturowy zamek, miasteczko tętni życiem, a policja czuwa nad porządkiem, bo zdarzają się wypadki, kolizje, a nawet pożary.

Dla miłośników ruchu i aktywnego spędzania czasu najlepsza będzie Środa Wielkopolska, gdzie sportowych atrakcji nie brakuje. Ostatnio popularny jest bieg na sześć łap. Chętni wolontariusze zabierają psy ze schroniska w Środzie Wlkp. i spacerują z nimi po zielonych terenach. Dodatkowo można zapisać się na aerobik, fitness i inne ćwiczenia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz