POZnań

Wartofrajda – takiego placu zabaw w Poznaniu jeszcze nie było!

Wartofrajda - Park Stare Koryto Warty (1)  Foto: Tomasz Dworek / ROSM

Poznaniacy odwiedzający Park w Starym Korycie Warty z ciekawością obserwują prace montażowe nowych urządzeń na placu zabaw. Takich atrakcji dla najmłodszych w naszym mieście jeszcze nie było. Rada Osiedla Stare Miasto, która jest inicjatorem przedsięwzięcia zaplanowała m.in. strefę dla dzieci poniżej 3 lat, a także niepełnosprawnych użytkowników, rodzicielską kontrolę i kreatywne przestrzenie specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem walorów i charakteru okolicy.

Już wkrótce czeka nas otwarcie nowego, wyjątkowego placu zabaw. Nie bez powodu nazywany jest Wartofrajdą, bo powstał w parku w Starym Korycie Warty, a poprzez swoją konstrukcję przenosi dzieci w ich własny świat – nie tylko zabawek, ale także przestrzeni dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Zazwyczaj place zabaw przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. W tym na Starym Mieście stworzono także strefę dla maluchów. Dla nich został wykonany sensoryczny labirynt, z elementami  wykończonymi miękkim tworzywem, tak by np. nawet najmłodsi na  czworakach mogli się w nim czuć bezpiecznie.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą Rady Osiedla Stare Miasto, która przeznaczyła na to dużą część swoich środków, a ponadto uzyskała wsparcie z konkursu grantowego oraz budżetu miejskiego. Plac zabaw kosztować będzie około 1,7 miliona złotych.

Staromiejscy radni przyznają, że jest to wysoka kwota, na co  zwracali uwagę w rozmowach z władzami. Sporą część kosztów stanowią wyjątkowe kreatywne urządzenia, dlatego radni mają nadzieję, że końcowe dzieło będzie godne wydanych pieniędzy.

Wartofrajda wpisuje się w kompozycję parku wzbogacając przestrzeń o dodatkową funkcję atrakcyjną dla najmłodszych poznaniaków. Dzieci bawiąc się w obniżonym w stosunku do otoczenia i  zróżnicowanym wysokościowo terenie przenoszą się we własny świat.

Obniżenie ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim utworzone zostało dla komfortu opiekunów, by swoje dzieci mieli na oku, a przy okazji ciekawie nawiązuje swoim kształtem do płynącej tu kiedyś rzeki – podkreśla staromiejska radna Maria Sokolnicka – Guzek, orędowniczka nowatorskiego placu zabaw. Pomysły na tę przestrzeń podglądaliśmy w różnych miejscach w Europie, a testerami były także moje dzieci – dodaje.

Ten plac zabaw nie stanowi jednak jedynie grupy urządzeń. Główną ideą przy projektowaniu placu, wypracowaną podczas wielu spotkań, było stworzenie kreatywnej przestrzeni, pozwalającej na różnorodną dziecięcą interpretację.

Zastosowano tu mnóstwo ciepłego drewna,  piasku,  jest naturalna lina łącząca wielką integrującą kilkoro dzieci huśtawkę,  są zabawki wydające dźwięki, trampolina w gruncie, małe domki rybackie,  zieleń,  naturalne ogrodzenie i górka trawiasta – do turlania latem i do zjeżdżania zimą – podkreśla Maria Sokolnicka – Guzek

Pomimo złożonej, pagórkowatej struktury, poprzez układ ramp będących równocześnie miejscem do zabaw, plac dostępny jest także dla dzieci niepełnosprawnych dając im możliwość współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami. Dzięki temu podkreślone jest ważna funkcja integracyjna.

Zieleń, miejsca wypoczynku i strefy rekreacji są jednym z najważniejszych elementów działań staromiejskich radnych. Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach wyremontowany i uzupełniony został plac zabaw w Parku Marcinkowskiego, do użytku oddana została tam także siłownia plenerowa, na skwerze przy Placu Łukasiewicza wymieniona została natomiast nawierzchnia – na bezpieczniejszą i przyjaźniejszą maluchom. Ważna jest także rozpoczynająca się pod koniec lata rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego na Solnej.

 

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek / ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz