Aglomeracja

Warta pachnąca spalinami

Warta - pierwszy w historii bolid wyścigowy Politechniki Poznańskiej  Foto: PUT Motorsport

Warta - pierwszy w historii bolid wyścigowy Politechniki Poznańskiej Foto: PUT MotorsportOd razu uspokajamy. Nie odkryliśmy kolejnego zanieczyszczenia rzeki Warty. Tym razem chodzi o samochód. Niezwykły samochód, właściwie bolid, który powstaje na Politechnice Poznańskiej.

Wyścigowy bolid powstaje dzięki pasji studentów Politechniki Poznańskiej i oczywiście wsparciu Uczelni i wielu firm. Łączy nas wspólny cel, czyli budowa bolidu wyścigowego na międzynarodowe zawody Formula Student – mówią sami studenci – ze względu na interdyscyplinarność projektu, w skład drużyny wchodzi 6 grup projektowych o różnorodnych zadaniach, zarówno technicznych, jak i ekonomiczno-biznesowych.

Pierwszy w historii Polibudy bolid wyścigowy został nazwany warta. Ma on reprezentować Uczelnię, miasto i kraj na największych torach wyścigowych Europy. Skąd taka właśnie nazwa?

Tak, jak historia Polski rozpoczęła się w Ostrowie Tumskim, miejscu oddzielonym widłami dwóch rzek Warty i Cybiny, tak historia naszego zespołu rozpoczęła się na… kampusie Piotrowo, czyli niespełna kilometr od tego miejsca – wyjaśniają twórcy bolidu – to właśnie Wartę widać z okien budynków Politechniki Poznańskiej, zatem wybór był prosty – WARTA da początek nowej tradycji na naszej uczelni – startów w zawodach serii Formula Student.

Warta - pierwszy w historii bolid wyścigowy Politechniki Poznańskiej Foto: PUT Motorsport

Bolid jest niemal gotowy. Jeszcze przed wakacjami mają się rozpocząć jazdy testowe, które mają przygotować zarówno sam pojazd, jak i cały zespół, do wzięcia udziału w zawodach. Zmierzenie się na torze z pojazdami skonstruowanymi na najlepszych uczelniach technicznych na świecie ma być ukoronowaniem całego projektu.

Setki nieprzespanych nocy, hektolitry wypitej kawy oraz przede wszystkim zgrany i zaangażowany zespół wspaniałych ludzi, to właśnie nasz przepis na sukces – podkreślają studenci biorący udział w projekcie – ukończenie budowy bolidu nadchodzi wielkimi krokami!

Warta - pierwszy w historii bolid wyścigowy Politechniki Poznańskiej Foto: PUT Motorsport

Masa całkowita pojazdu gotowego do jazdy to około 235 kg. Bolid ma przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 3,9 sekundy.

Warta - pierwszy w historii bolid wyścigowy Politechniki Poznańskiej Foto: PUT Motorsport

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz