Aglomeracja

Wakacyjne kontrole autokarów

Wakacyjne kontrole autokarów  Foto: WITD

Dzieci, które wyjechały na kolonie czy obozy zaraz po otrzymaniu świadectw kończą powoli pierwszy tydzień wypoczynku. Warto przed każdą podróżą autokarem poprosić o sprawdzenie jego stanu technicznego przez Inspektorat Transportu Drogowego.

Organizowana już po raz piętnasty, nieprzerwanie od 2003 roku, akcja Bezpieczny Autokar właśnie się rozpoczęła wraz z zakończeniem roku szkolnego – informują inspektorzy ITD z Poznania – wakacje 2017 będą udane, jeśli wszyscy dojadą bezpiecznie i tak samo powrócą.

Poproszeni o pomoc inspektorzy sprawdzą czy kierowca nie znajduje się pod wpływem alkoholu, co w zasadzie się już nie zdarza oraz czy jest wypoczęty, a także co wykażą zapisy tachografu. Ocenią również stan techniczny pojazdu.

Inspektorzy ITD kontrolują zarówno autokary, które już wyruszyły w trasę, jak i te w umówionych uprzednio z organizatorami wyjazdów miejscach. Tylko w pierwszy dzień wakacji skontrolowali w ten sposób 21 autokarów.

Na szczęście nie kierowali nimi nietrzeźwi kierowcy i wszystkie po kontroli zostały dopuszczone do dalszego ruchu – podkreślają inspektorzy ITD – w jednym przypadku nakazaliśmy wymianę zużytych opon i pozwoliliśmy na dojazd do warsztatu na odległość kilkuset metrów.

Po ich wymianie i badaniu w stacji kontroli mógł on wyruszyć dalej. Choć stan techniczny autokarów wożących dzieci na letni wypoczynek jest coraz lepszy, to idealnie jeszcze nie jest. Podczas ostatnich kontroli wykryto między innymi przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy kierowcy. W innych siedmiu wypadkach za skrócony czas wypoczynku kierowcy i brak zapisu aktywności kierowcy na wykresówce tachografu nałożono mandaty na kwotę 1.250,00 zł.

Jeden z kierowców otrzymał mandat karny w wysokości 50 zł za zły stan techniczny pojazdu – dodają inspektorzy ITD – zatrzymano też dwa dowody rejestracyjne. Jeden za brak badań technicznych pojazdu, a drugi za zużyty bieżnik opon przednich.

 

Użyte w artykule zdjęcia: WITD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz