BizNews

Wagony z HCP dla wojska

Wagony z HCP dla Sił Zbrojnych RP  Foto: PKP Intercity

Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych wyprodukowała osiem specjalnych wagonów dla Sił Zbrojnych RP.

Poznańska fabryka H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych otrzymała zamówienie na sześć wagonów bezprzedziałowych do przewozu żołnierzy oraz dwóch wagonów przedziałowych do przewozu konwojów.

Wyprodukowanie wagonów dla Sił Zbrojnych RP było dla nas dużym wyzwaniem – powiedział Krzysztof Laskowski, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych – jednak ten projekt pokazał, że nasza spółka potrafi nie tylko dostarczać tabor pasażerski najwyższej jakości, ale również realizować zamówienia o trudniejszej specyfikacji technicznej.

Nowe wagony wyprodukowane dla wojska nie będą obsługiwały przewozów pasażerskich z powodu ich nietypowego wyposażenia. W wagonach znajdują się m.in. stojaki na broń, regały na plecaki czy strefa socjalna, miejsca sypialne, przedział dowódcy, toaleta z prysznicem.

Także z zewnątrz różnią się od tych, które możemy zobaczyć choćby na poznańskim dworcu. Są inaczej pomalowane, mają szczelne przejścia między wagonami, które redukują hałas. Będą posiadać również homologację na niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz Polski będą jeździć po Czechach, Słowacji, Węgrzech czy Rumunii.

W wyniku udanej współpracy H. Cegielski powstały wagony specjalne, których funkcjonalność jest w pełni dostosowana do potrzeb wojska – podkreślił Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity – jesteśmy Spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym i z dumą realizujemy zadania z tego obszaru, będące elementem pełnionej przez nas misji publicznej.

Kontrakt realizowany na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej na produkcję wart jest 106.400.000 złotych brutto.

Firma H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych dla PKP Intercity między innymi modernizowała 90 wagonów przedziałowych drugiej klasy czy 10 wagonów restauracyjnych. Obecnie, w ramach wartej blisko 700.000.000 zł brutto umowy produkuje 81 nowych wagonów różnego typu. Pierwsze z nich trafią do przewoźnika w ostatnim kwartale 2021 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: PKP Intercity

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz