K U L T U R A

W sobotę startuje Ale kino!

Multikino w Starym Browarze  Foto: Maciej Zakrzewski / materiały prasowe

Święto kina dla młodego widza powraca do Poznania! Jeden z najstarszych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie w tym roku obchodzi jubileuszową 40. edycję. Dzięki Ale Kino! od 1 października Poznań stanie się stolicą filmów dla młodych widzów. To również pierwsza edycja od trzech lat, która ponownie zawita do sal kinowych.

Program Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! jest pełen filmów, które zdobyły przychylność widzów i krytyków na całym świecie. Wśród nich poruszający belgijski kandydat do Oscara „Blisko” w reżyserii Lukasa Dhonta, czy zwycięzca tegorocznego OFF Camera „Miss Viborg” Marianne Blicher. W programie znalazły się również liczne premiery. Widzowie w Poznaniu jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję zobaczyć doceniony na Sundance Film Festival „Summering” Jamesa Ponsoldta, a także wybrać się na światową premierę filmu “Eryk Kamienne Serce” docenionego w 2008 roku na Ale Kino! za film „Nasza klasa” reżysera Ilmara Raaga.

Tegoroczny wizerunek pawia od Barrakuz podkreśla zarówno cały dorobek festiwalu, jak i obecną edycję: kolorową, niezwykłą, widoczną i związaną z naturą. Środowisko jest jednym z motywów przewodnich październikowej edycji. Od lat twórcy festiwalu starają się wprowadzać działania ekologiczne. W tym roku, w duchu zero waste, każdy może sam zrobić gadżet – jubileuszowego pawia w ramach akcji Ale Maskotka!. Festiwal dołączył również do Zielonego Wydarzenia organizowanego przez Fundację Aeris Futuro w ramach akcji 40 drzew na 40. edycję Ale Kino!. Na terenie wybranych poznańskich szkoły i przedszkoli zostaną posadzone sadzonki drzew.

Festiwal Ale Kino! odbędzie się dwukrotnie. Stacjonarnie między 1 a 7 października w Poznaniu. Filmy można zobaczyć w Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51), Kino Pałacowe (Święty Marcin 80/82) oraz Scena Wspólna (ul. Brandstaettera), a także w wersji online między 30 listopada a 4 grudnia na oficjalnej stronie www.alekino.com.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Zakrzewski / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz