K U L T U R A

Indry Rios-Moore wystąpi na galowym koncercie Ery Jazzu.

Indry Rios-Moore  Foto: indrariosmoore.com

Indra Rios-Moore wystąpi w ramach cyklu Era Jazzu w Auli UAM w niedzielę, 6 listopada. Amerykańska wokalistka po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Festiwalowa Era Jazzu na stałe wpisała się w artystyczny koloryt Poznania. Jest to ważna i piękna impreza, która nie tylko prezentuje znakomitych artystów z całego świata, ale również nieszablonowe projekty specjalne.

Listopadowy koncert odbędzie się pod hasłem Velvet Soul & Blue Jazz. Dyrektor Ery Jazzu – Dionizy Piątkowski – tak rekomenduje do wydarzenie:

Aksamitny jazz zabarwiony brzmieniem soul i gospel to najprostsza definicja sztuki wokalnej amerykańskiej wokalistki Indry Rios-Moore. To także symptom dzisiejszej wokalistyki jazzowej, gdzie subtelna, aksamitna barwa staje się emocją i nastrojem a piosenki nabierają brzmień wielkich i popularnych standardów. Nie może być inaczej, skoro krytycy plasują muzykę Indry Rios–Moore gdzieś między tradycją Niny Simone a jazzową przebojowością śpiewu Cassandry Wilson i Lizz Wright. I na tym porównania się kończą, bowiem Indra Rios-Moore jest niezwykła osobowością jazzowej estrady oraz wokalistką, która stworzyła niepowtarzalny styl wnosząc do jazzowej maniery subtelną lekkość, melodykę oraz rozkołysanie gospel i soul.

Muzyka dla Indry była czymś ważnym i naturalnym. Dorastała w otoczeniu muzyki jazzowej, soulowej i rockowych brzmień. Jej ojciec był basistą jazzowym. W wieku kilkunastu lat otrzymała stypendium Mannes College of Music. Rozpoczęła ćwiczenia głosu oraz podstawy muzyki.

W 2007 roku założyli trio, w skład którego wszedł basista Thomas Sejthen. Ich debiutancki album „In Between” z 2012 roku zdobył prestiżową duńską nagrodę muzyczną za najlepszy album wokalnego jazz. Następnie wraz z saksofonistą Benjaminem Traerupem, basistą Thomasem Sejthenem, perkusistą Knutem Finsrudem i gitarzystą Samuelem Hallkvistem, Indra Rios-Moore stworzyła album z balladami – „Carry My Heart” w 2018 roku. „Freedom Road” to najnowszy album wydany w 2022 roku. Optymistyczny, przyjemny w odbiorze to album, w którym Indra Rios-Moore proponuje własną podróż w stronę światła, spokoju i aksamitnego nastroju. Płyta jest eklektycznym, budującym i uroczym zestawem, jazzowych standardów i piosenek amerykańskiej wokalistki.

Era Jazzu : Indra Rios-Moore: Velvet Soul & Blue Jazz

Aula UAM Poznań
niedziela, 6 listopada, godzina 19:00

Bilety w cenie – 80/150 zł.

Użyte w artykule zdjęcia: indrariosmoore.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz