POZnań

W sobotę 3 czerwca startują miejskie kąpieliska

Jezioro Rusałka, plaża, miejsce do grilowania  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W środę 31 maja ostatni raz w tym sezonie można skorzystać z pływalni krytej na Chwiałce. Na basenach wewnętrznych rozpoczyna się przerwa technologiczna, która potrwa do września. Pływalnia Miejska Chwiałka szykuje się do otwarcia basenów odkrytych. By móc je uruchomić, trzeba przepompować wodę z niecek krytych do tych znajdujących się pod chmurką. Datę otwarcia pływalni letniej na Chwiałce Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji podadzą w najbliższym czasie.

Najwcześniej z kąpieli będzie można w tym roku skorzystać na kąpieliskach miejskich, które startują w sobotę 3 czerwca. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zorganizują je nad Rusałką, Jeziorem Strzeszyńskim oraz Jeziorem Kierskim, które jako jedyne w Poznaniu posiada aż dwa kąpieliska (Plaża Smocza – Krzyżowniki oraz Plaża Parkowa w Kiekrzu).

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do godziny 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez minimum dwóch, a w Kiekrzu trzech ratowników. Podczas obecności ratowników należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe, a w Kiekrzu miejsce na rozpalenie ogniska.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, defibratory, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Kąpieliska w sezonie 2023

Jezioro Kierskie – Plaża Parkowa (Kiekrz)

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 36 m. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jezioro Kierskie – Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 45 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Na terenie plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz pomosty do cumowania łodzi. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Jezioro Strzeszyńskie – Plaża Malibu

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 55 m, piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do gier zespołowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, pomost oraz molo.

Kąpielisko Rusałka

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 94 m. Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Dodatkową atrakcję stanowi molo. Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz