POZnań

W poznaniu żyje się nam dobrze

Stary Rynek  Foto: Tomasz Dworek

W światowym rankingu jakości życia Poznań znalazł się w pierwszej setce. Wyprzedził m.in. Rygę, Toronto, Singapur, Dublin czy Barcelonę i zostawił w tyle Warszawę, Wrocław i Kraków.

Ranking jakości życia tworzony jest co 6 miesięcy przez serwis Numbeo.com. Zestawienie bierze pod uwagę wiele czynników, które wpływają na to, czy dobrze się żyje w danym mieście. Pod lupę wzięto: siłę nabywczą mieszkańców, poziomy zanieczyszczeń i bezpieczeństwa, ceny mieszkań w porównaniu do średnich dochodów, koszty życia, jakość opieki zdrowotnej, natężenie ruchu ulicznego i uwarunkowania klimatyczne.

Poznań jest jednym z dwóch polskich miast, które znalazły się w pierwszej setce (na 100. pozycji). Stolicę Wielkopolski wyprzedził tylko Gdańsk, który zajął 82. miejsce. W dalszej kolejności znalazły się: Warszawa (116), Wrocław (124) i Kraków (126).

Za Poznaniem znalazły się również takie miasta jak Ryga, Toronto, Singapur, Dublin, Barcelona czy Nowy Jork. Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie europejskie miejscowości, które zostały ujęte w zestawieniu, stolica Wielkopolski uplasowała się na 40 pozycji.

Najlepszym miejscem do życia okazała się Canberra, stolica Australii, na podium trafiły również Raleigh (USA) i Adelaide (Australia). W rankingu wzięto pod uwagę 206 miast z całego świata.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz