Sport

W Poznaniu zetną sporo drzew

Jason Wynyard reprezentant Nowej Zealand w finale Stihl Timbersports World Championships 15 listopada 2014  Foto: Sebastian Marko for Limex Images / TimberSports

Warkot pił elektrycznych, zapach świeżo ściętego drzewa, a także pełno wiór – to znaki charakterystyczne Mistrzostw Świata Stihl Timbersports. Zawody odbędą się 13 i 14 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Stihl Timbersports to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Po raz pierwszy zawody odbędą się w naszym kraju. Do Poznania w listopadzie zjedzie ponad 100 najlepszych zawodników z całego świata. Reprezentanci z 20 państw będą walczyć w konkurencjach drużynowych i indywidualnych o tytuł Mistrza Świata w cięciu i rąbaniu drewna.

Bardzo się cieszę, że angażujemy się wszyscy w to wydarzenie – mówił do zgromadzonych Prezydent Jacek Jaśkowiak. – Zbliża się już sezon rąbania drewna do kominka, chciałbym żeby Panowie pokazali jak najlepiej ciąć drewno. A może byśmy razem ze sponsorami zrobili sobie takie małe zawody, kto lepiej posługuje się piłą? – żartował podczas konferencji Prezydent. Następnie sam spróbował swoich sił podczas odcinania drewnianego krążka od całej belki.

Prezydent otrzymał również specjalne zaproszenie od organizatorów na listopadowe zawody. Miało one formę drewnianego krążka, który jest odcinany od całej belki podczas konkurencji Stihl Stock Saw.

To największe zawody sportowe w cięciu drewna. Gromadzą wielu zawodników i kibiców – zachęcał Tomasz Cichoński, prezes Stihl. 13 listopada w Drużynowych Mistrzostwach Świata wezmą udział zespoły sponad 20 krajów. Następnego dnia rozegra się walka o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Walczyć będzie 12 najlepszych zawodników świata.

Polacy już zapowiadają walkę o zwycięstwo. – Myślę, że nie przesadzę jeśli powiem, że przy dopingu naszej wspaniałej publiczności jesteśmy w stanie walczyć o czołowe lokaty – obiecuje Arkadiusz Drozdek, aktualny Mistrz Polski. Organizatorzy przewidują, że do Poznania zjadą fani tej dyscypliny z całego świata, a w szczególności z Niemiec, Skandynawii oraz Czech, gdzie Stihl Timbersports cieszy się ogromną popularnością.

Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870. 21 lat później odbyły się na Tasmanii pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport ten zyskuje coraz większą popularność na świecie. Trafia do Ameryki Północnej oraz do Europy. Prawie wszystkie konkurencje: trzy z użyciem siekiery i trzy z użyciem pilarki/piły, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Zarówno podczas Mistrzostw Świata w Poznaniu jak i podczas mistrzostw krajowych, odbywających się na całym świecie od maja do października, rozgrywanych jest 6 konkurencji – Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop i Hot Saw. W zawodach drużynowych w Mistrzostwach Świata i Champions Trophy nie rozgrywa się konkurencji Springboard i Hot Saw.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz