K U L T U R A

W piątek startuje Edison Festival nad jeziorem Kierskim

Edison Festival - Taste The Music - O.S.T.R.  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Podczas dwóch dni wydarzenia, na dwóch scenach, wystąpi 16 artystów i artystek, m.in. MROZU, LemON, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka i zaproszeni przez koncern energetyczny Enea, zwycięzcy Eurowizji 2022, Kalush Orkiestra. Festiwalowi towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych, strefy relaksu i parada jachtów.

Edison Festival odbywa się w malowniczej scenerii jeziora Kierskiego. Od centrum Poznania to zaledwie kwadrans jazdy samochodem, co sprawia, że jest to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek. Wydarzenie odbywa się przy Hotelu Edison w podpoznańskim Baranowie, któremu nieodpartego uroku dodaje przepiękne Jezioro Kierskie.

Dwa dni pełne muzycznych przebojów

Na uczestników Edison Festivalu czekają dwie sceny – Main Stage oraz Forest Stage. W piątek, 22 lipca, koncerty na dużej scenie otworzy zespół Kroki, który inspiracje muzyczne czerpie z jazzu, soulu, indie rocka. Po tym okraszonym eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana koncercie na scenie pojawi się głos, który znają miliony Polaków. Grupa LemON, założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta, której przeboje „Nice”, „Scarlett” czy „Napraw” podbiły krajowe listy przebojów. Po nich przeniesiemy się w muzyczny świat nietuzinkowego Vito Bambino, a wieczór zwieńczymy z przytupem, bo energetycznym koncertem Mroza, którego „Galacticos”, „Złoto”, „Aura” i „Szerokie Wody” poderwą do tańca każdego.

Ciekawie będzie również na Forest Stage. Pierwszego dnia festiwalu zagra Jagoda Kret, której muzyka to zbiór bluesowo-rockowych brzmień z elementami amerykańskiego folku. Duet Martin Lange, który ma w portfolio współpracę m.in. z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins, a w maju wydał debiutancki album „Kontrasty”. Doskonale znana polskiej publiczności Kaśka Sochacka, laureatka Fryderyków i autorka takich przebojów jak „Niebo było różowe” i „Ciche dni”. Pierwszy dzień koncertów na Forest Stage zamknie Grzegorz Hyży, powracający w tym roku z nowymi singlami i mający na koncie przebojowe „Wstaję”, „O Pani” i „Pech to nie grzech”.

W sobotę, 23 lipca, koncerty na głównej scenie otworzy Lordofon, warszawska formacja założona przez Macieja Poredę i Michała Jurka, prezentująca oryginalną mieszankę rapu, muzyki miejskiej i gitarowej alternatywy. Po nich, na specjalne zaproszenie koncernu energetycznego Enea wystąpią laureaci tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, Kalush Orkiestra. Następnie przeniesiemy się w muzyczny świat duetu Karaś/Rogucki, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Panowie mają na koncie jeden studyjny album, wydany w 2020 roku „Ostatni Bastion Romantyzmu” i w tym roku planują wydać kolejny. Festiwal zamknie koncert zjawiskowej i elektryzującej Darii Zawiałow, która w ubiegłym roku wydała album „Wojny i Noce”.

Tak jak podczas pierwszego dnia, również drugiego muzyczne emocje będą płynąć z Forest Stage. Sobotnie popołudnie na tej scenie otworzy Luna, debiutująca w tym roku albumem „Nocne Zmory”. Po niej scenę przejmie Rubens, doskonale znany polskiej publiczności z występów z Darią Zawiałow. W kwietniu wydał EPkę „Wynoszę się”, na jakiej znalazły się utwory napisane, skomponowane i wyprodukowane właśnie przez niego. Wieczorne godziny na Forest Stage będą należały do Zalii, wschodzącej gwiazdy polskiej sceny, na co dzień studiującej Vocal performance and Songwriting na BIMM w Londynie. Koncertem Rat Kru zakończą się natomiast tępy na Forest Stage. Muzycy sami swoją muzykę określają mianem betonowej samby. Ich „zerowa” płyta „RAT” łączy dub, hip-hop i elektronikę.

Zielona fala, strefy relaksu i wyjątkowa parada

Tegoroczny Edison Festival to nie tylko muzyczna uczta, ale też możliwość skorzystania ze stref relaksu. Dla najmłodszych czeka Strefa Dziecka, w której od godziny 17:30 do 21:30 będą odbywały się spektakle, gry i zabawy sprawnościowe czy performatywne czytanie bajki.

Bliskie sąsiedztwo jeziora zobowiązuje, więc drugiego dnia festiwalu, w godzinach od 19:00 do 22:00 odbędzie się parada oświetlonych na różne kolory jachtów.

Harmonogram koncertów: 

22 lipca – Kaśka Sochacka, Grzegorz Hyży, MROZU, Vito Bambino, LemON, Kroki, Jagoda Kret, Martin Lange 

23 lipca – Kalush Orchestra, Daria Zawiałow, Karaś/Rogucki, LUNA, Lordofon, Rubens, Zalia, Rat Kru 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz