POZnań

W obronie ujęcia wody dla miasta

panorama woda  Foto: sxc

Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie natychmiastowego zaprzestania prac poszukiwawczych na terenie obszaru objętego strefą ochronną Mosina-Krajkowo.

Projekt stanowiska zgłosił klub Koalicji Obywatelskiej, a przedstawił go radny Konrad Zaradny, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. W stanowisku stwierdza się, że poszukiwania geologiczne zagrażają ujęciu wodnemu, które zapewnia blisko 70% zaopatrzenia w wodę dla Poznania. Realizowane prace na zlecenie spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mogą spowodować skażenie wody oraz nieodwracalne w skutkach konsekwencje. Zaopatrzenie w wodę mieszkańców oraz dbałość o zasoby naturalne powinno być priorytetem. Podejmowanie ryzykownych prac poszukiwawczych jest tym bardziej nie do zaakceptowania w obliczu kryzysu klimatycznego oraz deficytu wody.

W stanowisku wskazuje się, że oburzający jest nie tylko pomysł poszukiwania ropy naftowej na terenach bezcennych przyrodniczo, ale również działania firmy Geofizyka Toruń SA, która bezprawnie wtargnęła i zamontowała urządzenia pomiarowe na terenie spółki Aquanet SA. Ponadto ciężki sprzęt formy wjechał na teren prywatny objęty obszarem NATURA 2000 w celu przeprowadzenia prac poszukiwawczych. Odbyło się to bez uzgodnień z właścicielami działek.

Jako reprezentanci mieszkańców Poznania nie możemy pozostać obojętni w obliczy wyżej wspomnianych i skandalicznych wydarzeń. Stanowczo domagamy się porzucenia prac poszukiwawczych na terenie obszaru objętego strefą ochronną Mosina-Krajkowo. Ujęcie wodne Mosina-Krajkowo stanowi źródło zaopatrzenia w wodę dla setek tysięcy mieszkańców. Bogactwo naturalne należy chronić ze względu na bezpieczeństwo społeczności lokalnej, ale również ze względu na przyszłość kolejnych pokoleń. – kończy się stanowisko.

W krótkiej dyskusji, radny Krzysztof Rosenkiewicz uznał, że stanowisko idzie zbyt daleko i gubi meritum sprawy. Nie wiadomo też jak doszło do tego, że urządzenia znalazły się na terenie Aquanetu i jak zniknęły, i to trzeba wyjaśnić. Apelował, aby wspólnie pilnować ujęcia wody dla Poznania, także pod kątem wydawania warunków na budowę. Konrad Zaradny odpowiadał, że jego zdaniem, jeśli ktoś rozpoczyna prace poszukiwawcze, to nie po to, aby później nie wydobywać, a prace te były prowadzone także na prywatnych działkach, nie tylko na terenie Aquanetu. Wiceprezydent Bartosz Guss poinformował, że protest na ręce ministra Klimatu i Środowiska wystosował również prezydent Jacek Jaśkowiak.

Stanowisko zostało przez Radę przyjęte, choć część radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

źródło: biuletyn.poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz