K U L T U R A

Królicza łapka i okukanie przez kukułkę – Polacy wierzą w gusła?

Magia w Muzeum w Szreniawie  Foto: matetiały prasowe

Wciąż zdajemy się na przynoszące szczęście królicze łapki, próbujemy obronić się przed „okukaniem” przez kukułkę. Wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot, a już zatrzymujemy się skonsternowani.

Świat ludowych wierzeń, przesądów i zabobonów jest już dziś trudny do odtworzenia. Możemy głównie polegać na przekazach XIX i XX wiecznych badaczy. Przesądy i zabobony wraz z rozwojem nauki zanikają, większość z nas uważa się za racjonalnie myślących, nowoczesnych ludzi. Jednak z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej z roku 2011 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków w dalszym ciągu w nie wierzy.

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza na wyjątkową wystawę “Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej”. Temat wystawy, choć mogłoby się wydawać powiązany jest ze światem, którego już nie ma, o dziwo, wciąż funkcjonuje w naszej kulturze.

Zwierzęta leśne obok gospodarskich zajmowały w kulturze ludowej szczególe miejsce, z jednej strony traktowano je jako istoty doskonalsze od siebie będące pod opieką bogów, przyrody, przynoszące dobry omen, pomoc i pomyślność w życiu codziennym. Z drugiej strony przypisywano im kontakt z zaświatami, napawały ludzi przerażeniem, traktowano jako zapowiedź nadchodzących kataklizmów, nieszczęścia, śmierci.

Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne.

Chcielibyśmy przybliżyć szerszej publiczności, zarówno dzieciom jak i dorosłym tematykę związaną ze zwierzętami leśnymi, zachowaniami, zdolnościami, ich znaczeniem dla ludzi i środowiska, a także przedstawić cały zestaw wierzeń, przesądów, zabobonów związanych z tymi zwierzętami, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej a których pozostałości możemy obserwować po dzień dzisiejszy. Zamierzeniem wystawy jest wypełnienie luki w ofercie muzeum, wraz z wystawą w placówce pojawi się “więcej człowieka” i “magicznej mocy zwierząt” – zaprasza Mariusz Gąszczołowski z działu promocji muzeum.

Wystawa w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie czynna jest od 28 lipca do 31 października 2020.

Użyte w artykule zdjęcia: matetiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz