POZnań

Utrudnienia na Kaponierze

Kaponiera z lotu drona  Foto: PIM / kadr z wideo

W najbliższy weekend rozpoczną się naprawy nawierzchni drogowej na rondzie Kaponiera oraz ulicach Św. Marcin i Roosevelta. Prace podzielono na etapy, podczas których zmienione zostaną trasy autobusów i tramwajów. Poprawią jakość przejazdów przez torowiska i zostaną wykonane w ramach gwarancji.

Pierwszy etap potrwa dwa dni, 7-8 września. Druga część prac zacznie się w poniedziałek, 9 września, i potrwa 10 dni.

Etap I:

Weekend 7-8 września. Na rondzie Kaponiera prowadzone będą naprawy nawierzchni drogowej na przejazdach tramwajowych od strony ul. Św. Marcin i ul. Zwierzynieckiej. Od piątkowego wieczoru (godz. 22:00) do wczesnych godzin porannych w poniedziałek (godz. 4:00).

Niemożliwy będzie przejazd przez tory na Kaponierze ulicą Roosevelta w obu kierunkach w relacji północ-południe. Prace w rejonie ronda prowadzone przez wykonawcę w ramach gwarancji, która kończy się w tym roku – wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W związku z pracami prowadzonymi na węźle Kaponiera ruch kołowy będzie odbywać się poprzez wyznaczone “zawrotki” – Objazdy wytyczono za przystankiem tramwajowym w ul. Św. Marcin oraz na ul. Zwierzynieckiej przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza. Sygnalizacja świetlna na rondzie zostanie wyłączona – mów Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Równocześnie prowadzone będą naprawy gwarancyjne nawierzchni Drogowej torowiska na ul. Św. Marcin pomiędzy ulicą Gwarną i Ratajczaka. Roboty spowodują zmiany tras pięciu dziennych linii tramwajowych – 2, 5, 9, 13 i 16 –
oraz jednej nocnej (nr 201) i turystycznej “0”. Nie będzie możliwy przejazd tramwajem przez śródmieście ul. Św. Marcin w kierunku Al. Marcinkowskiego. Prace przy torowisku nie będą miały wpływu na ruch samochodowy pomiędzy ul. Gwarną i Ratajczaka.

“Dwójka” pojedzie z Ogrodów ulicami Dąbrowskiego i Roosevelta, a potem przez ulice Towarową i Królowej Jadwigi. “Piątka” nie będzie dojeżdżać do Kaponiery, tylko skręci na moście Dworcowym w prawo i ul. Królowej Jadwigi dojedzie do ronda Rataje. “Dziewiątka” z pętli Piątkowska dojedzie z Kaponiery skąd przez Św. Marcin, Towarową i Królowej Jadwigi pojedzie na Wildę (powrót stałą trasą). “Trzynastka” będzie miała skróconą trasę z Junikowa do placu Wielkopolskiego (przez Gwarną i pl. Ratajskiego), natomiast “16” z ulicy Fredry pojedzie przez pl. Ratajskiego, pl. Wielkopolski, Estkowskiego i Wyszyńskiego do ronda Śródka i ul. Jana Pawła II (dalej po stałej trasie, w kierunku os. Sobieskiego bez zmian). Tramwaje nr 16 w sobotę będą kursowały częściej – co 10 minut.

W celu umożliwienia pasażerom ze Starołęki i Rataj dojazdu do śródmieścia zostaną uruchomione dodatkowe linie tramwajowe nr 23 i 25. Pierwsza dojedzie przez ulice: Zamenhofa, Kórnicką do Al. Marcinkowskiego, natomiast 25 wyruszy ze Starołęki przez Górny Taras Rataj i również dojedzie do Al. Marcinkowskiego. Przystanek końcowy będzie na wysokości hotelu Rzymskiego, natomiast początkowym, na trasie powrotnej na Starołękę, będzie ten przy Galerii MM (tramwaj wycofa się bez pasażerów).

Prace na Kaponierze i węźle Bałtyk pokazują jak przydatny będzie prawoskręt z ul. Towarowej w ul. Św. Marcin. Mamy nadzieję, że prace prowadzone w ten weekend na Kaponierze, będą ostatnią tego typu sytuacją, ponieważ w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Św. Marcin z Towarową i al. Niepodległości. Zwiększy się wówczas możliwość wytyczenia objazdów w przypadku zaplanowanych lub doraźnych remontów w centrum miasta – zaznacza Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Etap II – od poniedziałku 9 września do środy 18 września

W poniedziałek (9 września) rozpocznie się drugi etap prac – naprawa nawierzchni drogowej torowiska na ul. Roosevelta od mostu Dworcowego do ronda Kaponiera wraz ze skrzyżowaniem ulic Roosevelta i Bukowskiej (węzeł Bałtyk).

Usuwanie usterek będzie się odbywało w ramach gwarancji. Z uwagi na duży zakres prac, zmiany będą dotyczyły zarówno pasażerów komunikacji Miejskiej, jak i kierowców. Prace torowe zaplanowane są do 18 września, natomiast utrudnienia dla kierowców przewidziane są do piątku, 13 września.

Z ruchu zostanie wyłączony przejazd przez torowisko w ciągu ul. Roosevelta a od ronda Kaponiera do mostu Dworcowego odbywać się będzie poprzez ul. Bukowską i wyznaczoną “zawrotkę” za przystankiem tramwajowym na
wysokości hotelu Sheraton. Kierowcy korzystający z miejsca do zawracania będą mieli pierwszeństwo przejazdu przed pojazdami jadący ul. Grunwaldzką i Bukowską (od ulic Matejki/Szylinga). Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu zostanie wyłączona.

Dodatkowo zamknięte dla ruchu zostaną także pasy do skrętu w lewo z ul. Roosevelta w ul. Bukowską oraz z ul. Bukowskiej w ul. Roosevelta. Objazdy będą prowadzone przez rondo Kaponiera oraz poprzez wyznaczoną “zawrotkę” przez torowisko zlokalizowane na odcinku między ul. Bukowską a mostem Dworcowym.

Roboty spowodują zmiany tras ośmiu dziennych linii tramwajowych – 5, 6, 8, 10, 11, 13, 15 i 18. Nie będą one mogły przejeżdżać przez węzeł Bałtyk u zbiegu ulic Roosevelta i Bukowskiej. W celu zapewnienia komunikacji wzdłuż ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa “za tramwaj” T6 na trasie: Bałtyk (przystanek tymczasowy na jezdni) – rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego. Powrót przez ulice: Szylinga, Bukowską, Zeylanda i Zwierzyniecką do ronda Kaponiera.

“Piątka” pojedzie wyjątkowo z Ogrodów ulicami Dąbrowskiego, Kraszewskiego i Zwierzyniecką do ul. Św. Marcin i dalej stałą trasa do pętli Stomil. “Szóstka” z ul. Matyi zostanie skierowana przez Głogowską, Hetmańską i Reymonta do ronda Jeziorańskiego (dalej po stałej trasie). Tramwaje nr 8, 10 i 11 od ronda Kaponiera będą kursowały przez ulicę Towarową i dalej po stałych trasach.

“Trzynastka” z ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego pojedzie ulicami Przybyszewskiego, Dąbrowskiego, Kraszewskiego i Zwierzyniecką do ul. Św. Marcin (i dalej po stałej trasie). Tramwaj “15” na moście Teatralnym skręci na ulicę Dąbrowskiego, a następnie przez ul. Przybyszewskiego dojedzie do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego i dalej stałą trasą do pętli Budziszyńska. “Osiemnastka” z ul. Matyi zostanie przez ul. Głogowską skierowana na pętlę Górczyn.

Użyte w artykule zdjęcia: PIM / kadr z wideo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz