POZnań

Ulice dla dzieci

Zabawa na Gołebiej  Foto: facebook

Wspólne dekorowanie choinki, popularne gry i zabawy podwórkowe, strefa łamigłówek czy karaoke – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na najmłodszych poznaniaków i poznanianki na “Ulicach dla dzieci”. Pierwsze z cyklu czterech spotkań odbędzie się dzisiaj, 3 grudnia.

,,Ulica dla dzieci – Ulica dla wszystkich” to pomysł na przestrzeń, która – zazwyczaj otwarta dla ruchu zmotoryzowanego – na kilka godzin zostanie tymczasowo zamknięta i udostępniona dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom do zabawy. W tym roku będzie można wziąć udział aż w czterech takich wydarzeniach. Pierwsze z nich odbędzie się już w sobotę, w godz. 15-20 w parku Rataje (na placu z fontanną). Inicjatywa “Ulica dla dzieci – Ulica dla wszystkich” to projekt integracyjny od 2 lat realizowany ze środków budżetowych Miasta, a tym razem finansowany przez UNICEF. Jego realizatorem jest Fundacja lnstytut Rozwoju Aktywności. 

W parkowej uliczce na Ratajach pojawi się aż 11 stref z różnymi aktywnościami dla dzieci i dorosłych. W strefie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy policjanci i strażnicy miejscy będą tłumaczyć najmłodszym zasady poruszania się po mieście i wyjaśniać, na czym polega pierwsza pomoc. W strefie łamigłówek w specjalnie przygotowanych skrzynkach i stanowiskach dzieci będą mogły odkryć “skarb Poznania”. Wszystkie łamigłówki będą przygotowane w dwóch językach, tak, by dzieci polskie i ukraińskie mogły bawić się razem. 

Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli zrobić sobie selfie albo skorzystać z pomocy fotografa w strefie klimatycznych zdjęć. Powstałe podczas wydarzenia fotografie będzie można włożyć do “Albumu solidarności”. Miłośnicy rękodzieła stworzą własne ozdoby świąteczne i nauczą się dekorować ekologiczne torby. 

W parku odbędzie się też Silent Disco, a każdy uczestnik będzie mógł na słuchawkach włączyć kanał zarówno po ukraińsku, jak i po polsku. W ramach tej cichej imprezy dzieci będą mogły poznawać muzyczne utwory i style. Uwaga: słuchawki będą wypożyczane tylko dorosłym, po okazaniu dowodu tożsamości. Nie zabraknie też miejsca na dziecięce karaoke – również w dwóch językach. 

Dla chętnych przygotowano także warsztaty ekologiczne oraz strefę gier podwórkowych, w której najmłodsi nauczą się “skakać przez gumę” i poznają najpopularniejsze zabawy na świeżym powietrzu. Z kolei w strefie edukacji i rozwoju będzie można spróbować swoich sił w rozwiązywaniu logicznych zagadek. 

Aby ułatwić dzieciom integrację, w parku pojawi się również strefa solidarności. Na dużej mapie, złożonej z konturów Polski i Ukrainy każdy będzie mógł się podpisać i pozostawić swój ślad. W rozwiązywaniu problemów językowych pomogą wolontariusze, znający języki polski oraz ukraiński. 

Kolejne spotkania “Ulicy dla dzieci” odbędą się: 12 grudnia na ul. Dmowskiego, w godz. 13-19, przy Szkole Podstawowej nr 77; 17 grudnia w parku Kasprowicza, w godz. 15-20 oraz 18 grudnia na Naramowicach, przy bibliotece, w godz. 14-19.

Użyte w artykule zdjęcia: facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz