K U L T U R A

Ulica Krokodyli na Mostowej

Murale na Mostowej - ulica Krokodyli (7)  Foto: materiały prasowe MZD

Słynni ZZ Top w muralowym wykonaniu pojawili się na ścianie kamienicy przy ulicy Mostowej, obok galerii Piec, która zaprasza na oryginalną wystawę, której graffiti jest zapowiedzią. Przypomnijmy, że to kolejna grafika w tym miejscu, obok znajduje się także postać wykrzykująca słowo “THINK” z kultowej fotografii i plakatu Rodczenko. MZS czyli Młodzi, Zdolni, Seksowni – artystyczny kolektyw zaprasza na Ulicę Krokodyli, wystawę w Galerii Piec.

Dziś tworzymy nasz manifest, MANIFEST ULICY KROKODYLI który nie jest buntem, nie jest żądaniem czegokolwiek. Wyraża nasze wątpliwości, podejrzenia i zwątpienia. Dlatego jest jednym wielkim pytaniem, składającym się z 10 części – czytamy w opisie przedsięwzięć artystycznych.

Czym jest Ulica Krokodyli, dla młodych artystów z grupy MZS? Ciekawostką jedną z wielu, jednodniową relacją na instagramie, czy jednak ukrytą tęsknotą za czymś bliżej nieokreślonym, czego mimo wszystko nie znamy, o czym wiemy mniej niż nasi poprzednicy. Kusi… kusi nas aby w nią zajrzeć, bezpiecznie oczywiście, z dystansu, albo -jednak poczuć? Sprawdzić czy jednak gdzieś jej nie ma obok nas, tuż za rogiem, mimo iż google maps jej nie lokalizuje.

Szukamy jej tu, gdzie jesteśmy, tak, ulica Mostowa musiała przejąć jakieś geny od Krokodyli. Ma swój trudny do określenia urok, czasem wyjątkowo szary, gdzie ogień o różnym natężeniu tli się za kolejnymi bramami w suterenach, w pasmanterii Frani, w metalowym, u tapicera, u młodych którzy tu się odnaleźli jak dr Schoe, barber Puchacz, Strefa 34 u Idy, w rosyjskiej Matrioszce, w żabce jedynej w mieście zwanej małą Bułgarią, i dokładanie do ognia w miarę naszych możliwości w Piecu na Mostowej 33.

Co kryje się za bramami, wejściami przy współczesnych ulicach? Amadeusz Robaszkiewicz obsesyjnie wręcz maluje bramy. Czy stare, drewniane bramy które wynajduje, kryją jeszcze te dawne, zakurzone historie? Czy za nimi czas się zatrzymał, a może trochę wrócił do tyłu?

Nostalgia, ślady, powidoki, takie ‘skarby’ z malowniczej Ulicy Krokodyli przechwytuje Weronika Musiał. Motywy ze starych witraży z klatki schodowej jednej z kamienic umieszcza w formie oryginalnych nadruków na koszuli, dając im nowe życie. Studiuje ubiór i scenografię, i głównie te dziedziny leżą w obszarze jej zainteresowań.

Magda Sokołowska sięga do Xięgi Bałwochwalczej i tworzy jej wizje na bazie naszej dzielnicy, przenosząc do niej kultowe Undule – ten rodzaj ideału kobiecego, odnaleziony w dawnych fotografiach, kadrach u Kubricka, u Franka Powolnego.

Czy w ogóle możliwa jest dziś Ulica Krokodyli? Mimo kamer na ulicach, bankomatów i czytników kart archiwizujących nasze dane, lokalizowania przez sieć komórkową, skanowania w bramkach? Szukamy jej, bardziej w wyobraźni – zależy nam jednak na bezpiecznych granicach – choć z drugiej strony, przy powszechnym zalewie używek – piszą artyści w manifeście ,który nie jest buntem, nie jest żądaniem czegokolwiek. Wyraża wątpliwości, podejrzenia i zwątpienia. Dlatego jest jednym wielkim pytaniem, składającym się z 10 części.

MANIFEST ULICY KROKODYLI

1. CZY NASZE NADZIEJE, WIZJE SZALONE SĄ TYLKO NIEPOROZUMIENIEM?
2. JAK NIE PRZEGAPIĆ ULICY KROKODYLI?
3. CZYM JEST ELDORADO DEZERTERÓW MORALNYCH?
4. CZY WJEŻDŻAJĄC SAMOCHODEM NA PROM MAMY SZANSĘ ODKRYĆ NIEZNANE LĄDY?
5. A MOŻE NAJPIERW POCZUĆ SMAK TEGO CO WYDAJE SIĘ PODEJRZANE, DWUZNACZNE?
6. CZY W OGÓLE MOŻLIWA JEST DZIŚ ULICA KROKODYLI? MIMO OBECNOŚCI KAMER, BANKOMATÓW, CZYTNIKÓW, LOKALIZATORÓW I SKANERÓW W BRAMKACH? MIMO PRZEPISÓW UNIJNYCH, POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, BHP I SANEPIDU?
7. CZY STAĆ NAS NA COŚ INNEGO NIŻ NA PAPIEROWĄ IMITACJĘ?
8. CZY TAK BARDZO LUBIMY GDY JEST DOBRZE, BEZPIECZNIE, POPRAWNIE?
9. CZY MOŻE BYĆ CIEKAWIEJ, CZY MOŻE BYĆ DZIKO, ROMANTYCZNIE?
10. CZY ISTNIEJE TAKA OPCJA ABY Z POWROTEM ZAKRYĆ CZĘŚĆ MIEJSC NA MAPIE?

Skład MZS na Ulicy Krokodyli: Adrianna Konieczna, Anna Kossyk, Mieszko Dobek, Amadeusz Robaszkiewicz, Allen Mack, Lidia Fizek, Magda Sokołowska, Justyna Tulska, Agnieszka Grzemska, Anna Brzostek, Anna Tomczyk, Ewelina Duffy, Marcin Kubiak, Julia Kłodzińska, Karol Ruszała, Magdalena Garasz, Olga Wróblewska, Patrycja Walczak, Weronika Musiał, Weronika Nowacka, Sophia Gorączniak.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe MZD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz