K U L T U R A

Uczta duchowa – Adam Dobosz – Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia

Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia  Foto:

Pustelnik z Krakowskiego PrzedmieściaTej książki nie można ot tak sobie przeczytać od deski do deski. Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia to zbiór tekstów pisanych przez Andrzeja Dobosza od 1951 do 2010 roku.

Samego Autora skojarzy każdy, kto oglądał znakomity film Marka Piwowskiego Rejs. Adam Dobosz to Filozof, chuderlawy intelektualista o charakterystycznym głosie, chodzący w śmiesznej czapeczce, nie potrafiący przeciwstawić się tyranii kaowca.

Refleksje o życiu, przeczytanych książkach, polemiki ze znawcami literatury, subiektywny, ale trafny obraz życia intelektualisty w PRL, zmaganie się z tym, co wolno, a czego nie wolno, to wszystko opisane jest pięknie dobranymi, starannie cyzelowanymi słowami. Lektura tej książki jest rozkoszą dla miłośników prozy okraszonej dygresjami, podlanej wyrafinowanym dowcipem i pozornymi dywagacjami.

W felietonach możemy znaleźć wszystko – jak pisać felietony, by nie narazić się cenzurze i moc w przyszłości pozwolić sobie na więcej, co znaczy modnie się ubierać, jaka jest ta prawdziwa polska kuchnia, a nawet żartobliwy związek miedzy poszukiwaniem dżemu wiśniowego a niedogodnościami przeprowadzek.

Po Pustelnika należy sięgać wtedy, gdy dokucza nam głód wspaniałej polszczyzny, gdy mamy czas i spokój pozwalający się nam nią rozkoszować. Wtedy nasza uczta będzie pełna i będziemy wiedzieć,że do książki tej znowu wrócimy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz