POZnań

Uchodźcy z Afganistanu dotarli do Poznania

Uchodźcy z Afganistanu dotarli do Poznania  Foto: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Na poznańskim lotnisku wylądowały pierwsze samoloty z grupą 100 uchodźców z Afganistanu.

Polska w ramach solidarności sojuszniczej podjęła się ewakuacji obywateli Afganistanu, którzy przez ostatnie lata współpracowali z siłami NATO w trakcie misji specjalnych – informuje Rządowe Centrum Bezpiczeństwa – w godzinach nocnych na lotnisko w Poznaniu dotarły pierwsze samoloty przewożące przeszło 100 Afgańczyków z łącznej grupy blisko 500 osób.

Po wylądowaniu w Poznaniu wszyscy zostali poddani przez specjalistyczny zespół medyczny badaniom i testom przeciw COVID-19, otrzymali także niezbędne materiały informacyjne w ojczystym języku objaśniające dalsze procedury. Na uzupełnienie niezbędnych formalności ewakuowani oczekiwali w specjalnie przygotowanych namiotach, a następnie przewiezieni zostali do jednego z poznańskich hoteli, w którym spędzą 10-dniową kwarantannę. Po jej zakończeniu w opiekę nad Afgańczykami zaangażują się także lokalne NGO i wolontariusze duszpasterstwa akademickiego.

Obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce przez 3 miesiące, w tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji – informuje RCB – w ramach zobowiązań sojuszniczych na terenie kraju pozostanie nie więcej niż 50 osób.

Użyte w artykule zdjęcia: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz