POZnań

Uber pod kontrolą Miasta

Uber pod kontrolą Miasta  Foto: WITD

Zgodnie z zapowiedziami io obietnicami jakie Prezydent Poznania złożył taksówkarzom, prowadzone są kontrole kierowców korzystających z aplikacji Uber. Prowadzone są one przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) oraz Policję.

Kierowca Ubera to nie przedsiębiorca. Nie mamy regresu prawnego w stosunku do tych osób. Państwo w Poznaniu płacicie podatki, opłacacie licencję, dlatego będziemy preferować taksówki – mówił prezydent Poznania podczas listopadowego spotkania z taksówkarzami – Postaramy się zmobilizować naszych parlamentarzystów do opracowania przepisów pozwalających na blokowanie sieci Uber.

Uber pod kontrolą MiastaOstatnio poznańscy Inspektorzy ITD wspólnie z policjantami zatrzymali jeden z takich właśnie samochodów. Jak informują podczas tej kontroli okazało się, iż zatrzymany kierowca korzystał, podczas wykonania przewozu osób, z aplikacji UBER. Kierowca nie miał podczas kontroli licencji na zarobkowy przewóz, a samochód nie był konstrukcyjnie do tego przygotowany.

W wyniku ujawnionych naruszeń, wobec kierującego wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające zagrożone karą administracyjną w wysokości 16.000,00 złotych – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego – osoby, które chciałyby świadczyć takie usługi muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami jakie mogą ich spotkać podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

Inspektorzy wypowiadają się w podobnym tonie, jak Jacek Jaśkowiak, który chce wyeliminować usługi Ubera z Poznania, ułatwiając równocześnie pracę poznańskim taksówkarzom.

Chcę wspierać drobnych przedsiębiorców, do której to grupy należą taksówkarze. Nie mogę pozwolić, by konkurencją dla nich była szara strefa. Najprawdopodobniej będę krytykowany za działania przeciwko Uberowi. Nikt w żadnym mieście nie podjął w stosunku do niego takich działań – mówił prezydent Poznania.

Również Wielkopolscy Inspektorzy zapowiadając dalsze kontrole uzasadniają to obroną uczciwej konkurencji i eliminację “szarej strefy występującej przy tego rodzaju przewozach osób“.

Choć rzeczywiście kierowcy korzystający z aplikacji Uber nie mają koncesji, którą mogą pochwalić się taksówkarze, to trudno tu mówić o szarej strefie. Każdy bowiem przejazd kończy się wystawieniem faktury, którą można pobrać z aplikacji. W samochodach Uber nie ma także znanej z drynd kasy fiskalnej.

Tu nie ma miejsca na ukrywanie przychodów ani potrzeby posiadania kasy fiskalnej koniecznej do rejestracji przede wszystkim transakcji gotówkowych, ponieważ wszystkie transakcje na platformie Uber są elektroniczne i łatwe do prześledzenia, wprowadzamy przejrzystość do sektora, który tradycyjnie oparty był na gotówce – podkreśla Ilona Grzywińska z Ubera.

Oto wyniki naszej małej sondy, którą przeprowadziliśmy na początku grudnia na twitterze. Trwała 24 godziny, a swój głos oddało blisko 50 osób.

Uber pod kontrolą Miasta

Użyte w artykule zdjęcia: WITD

4 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • ,,Chcę wspierać drobnych przedsiębiorców,, to powinien Pan wspierać uberowców, bo to oni płacąi więcej podatków i bardziej dbają o klienta(przepraszam za spam, ale chciałem poprawić mały ale znaczący błąd w swoim komentarzu) !TAxowkarze mieli xxxxx lat na monopol , jakiś czas temu pojawił się uber , który ma jakieś standardy i już wielkie oburzenie …a tak w ogóle to Uber płaci więcej podatkow niż taksówkarze. Każdy kierowca musi mieć działalność albo być u kogoś zatrudniony, czyli płaci PIT/CIT, ZUS itd. + płaci VAT wg stawki 8%, jeżeli przekracza próg, a taksówki płacą 4% ryczałtu! Co do pozwoleń – to konsument jest w pełni świadom swojego wyboru ! I nie dziwie się,że coraz więcej osób wybiera ubera niż śmierdzące, rozpadające się taxóweczki…W taxóweczkach standardem jest gotówka (niestety) i pytanie ,,czy potrzebny paragonik?,, … ŻAŁOSNE . Uber rozlicza się bezgotówkowo , więc nie ma prawa do nadużyć jak w przypadku taxowek.

  • Prezydent Poznania ITD i Policja powinna sprawdzić ilu taksówkarzy korzysta z aplikacji Uber, a nie czepiają się kierowców Ubera. Nasze auta są w stanie celującym czyste pachnące w środku, nic nie puka w zawieszeniu itd, i do tego Klient, którego wieziemy może sobie sprawdzić trasę przejazdu np.na drugi dzień czy nie został obwieziony przez cały Poznań zanim dotarł do celu. Tak jak robią niektórzy dryndziarze i do tego jakieś pompki czy przyciski zamontowane żeby nabic więcej na taksometrze, a co dopiero się dzieje jak trafia cudzoziemca to dopiero kieszeń boli jak się płaci za przejazd….w Uberze Takie Rzeczy Są Niespotykane drogi Panie Prezydencie…

  • Co może wiedziec o przejazdach i przekrętach taksówkarzy ktoś kto zapierdala rowerkiem? nie korzysta z taksówek to nie wie o machlojkach, a Uber jest czysty i uczciwy, pozwala dorobić wielu osobom ktore nie stać na prowadzenie taksówki z powodu wysokich kosztów jej założenia.