POZnań

Tysiąc świątecznych światełek

Rozświetlenie choinki miejskiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Prawie tysiąc światełek ozdobi poznańskie ulice. To jeszcze więcej niż w roku ubiegłym. Tegoroczna iluminacja świąteczna już jest instalowana, a jej rozświetlenie nastąpi na początku grudnia. Na Starym Rynku, tradycyjnie, jak co roku, stanie choinka, która tym razem zalśni na biało-czerwono. Okolicznościowe światełka będą cieszyć oko poznaniaków i turystów do początku lutego 2019 r.

Świąteczne iluminacje zaprojektowane zostały w taki sposób, by podkreślić charakter zabytkowych przestrzeni i oddać ducha tych miejsc. Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zobaczymy wszystkie ozdoby, które mogliśmy podziwiać w zeszłym roku. Dojdą jednak też nowe elementy oświetlenia.

Szczególnie pięknie będzie się prezentować Stary Rynek i staromiejskie uliczki. Tak jak w roku ubiegłym, oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam elementy zdobiące fontanny a także figury przestrzenne. Na Placu Kolegiackim ponownie staną drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która przez pół wieku górowała nad miastem, świadcząc o potędze i znaczeniu dawnego Poznania. Pięknie oświetlona zostanie też Śródka, którą znów ozdobią Śródeckie Anioły. Most Biskupa Jordana rozbłyśnie za sprawą kurtyn świetlnych. Oświetlenie świąteczne pojawi się także na innych ulicach: m. in. Fredry, Św. Marcin, na pl. Mickiewicza i Rondzie Kaponiera. Zobaczymy je również na poznańskich rynkach – Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim.

To nie wszystko. Podpisana na okres 3 lat umowa z Wykonawcą pozwoliła na rozszerzenie jej zakresu. Przez kolejne 2 sezony (poczynając od tegorocznego) oprócz iluminacji, które mieliśmy okazję oglądać w ubiegłym roku, pojawią się nowe elementy – na części Al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, Moście Teatralnym, nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i Placu Wolności) oraz Moście Dworcowym. Uzupełnione zostanie również oświetlenie na uliczkach wokół Starego Rynku: Wodnej, Sierocej, Franciszkańskiej i Rynkowej.

W sobotę, 1 grudnia, na Starym Rynku, pojawi się świąteczna choinka miejska, którą o godzinie 17:00 osobiście rozświetli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Bożonarodzeniowe drzewko stanie, jak co roku, przed Ratuszem. Ozdoby na świątecznej choince utrzymane będą w kolorystyce biało-czerwonej, co nawiązuje do wyjątkowych rocznic – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Świąteczne iluminacje będą cieszyć oko poznaniaków do początku lutego 2019 roku.

Projekty Iluminacji powstały w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Biuro koordynuje także pozostałe kwestie związane z realizacją oświetlenia świątecznego.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz