Enea Basket Poznań 2lm  Foto: materiały prasowe

Ale to był tydzień! Nikt nie chciał być gorszy i wszystkie drużyny Enea Basket Poznań pokazały na co je stać!

U14 KK Rycerze Rydzyna – Enea Basket Junior Poznań 65:108

/11:16, 17:34, 15:26, 22:32/

Ostatnim z zespołów Enei rozgrywających swój mecz w niedzielę 07.11.2021, a zarazem kończąca tydzień rozgrywkowy, była drużyna Trenera Tomka Cichockiego, która zmierzyła się w meczu wyjazdowym z drużyną KK Rycerze Rydzyna, odnosząc przekonywujące zwycięstwo 108:65. Przewaga drużyny poznańskiej była widoczna szczególnie od drugiej kwarty, gdy urosła do 24 punktów. Ponieważ po przerwie nie zmienił się obraz gry, stad wysokie zwycięstwo podopiecznych Trenera Cichockiego, który tak ocenił to spotkanie:

W  swoim drugim meczu ligi U14 nasz zespół pokonał na wyjeździe drużynę KK Rycerze Rydzyna 108:65. Cieszy dobra postawa w ataku, szczególnie, że w dzisiejszym meczu wystąpiliśmy bez kilku podstawowych zawodników.

Punkty dla Enei zdobyli: J. Pyszczorski 44,  W. Serafinowski 26, A. Kruszyński i M. Kordus po 12, K. Gruchot-Ciepierski 9, H. Sikora 4, T. Nadolski 1, M. Jarantowski 0.

U17 Enea Basket Poznań – MKK Pyra Szkoła Gortata Poznań 104:59

/22:16, 34:14, 23:14, 25:15/

Początek zmagań w nowym tygodniu zapoczątkowali juniorzy pierwszego zespołu U17 Enei Basket Poznań, którzy w poniedziałek 8.11.2021 zmierzyli się z lokalnym rywalem MKK Pyra Poznań. Po wyrównanej pierwszej kwarcie w kolejnych, szczególnie w drugiej, przewaga zawodników Enei była wyraźna. W efekcie odnieśli wysokie zwycięstwo 104:59. Zwycięzców się nie sądzi, ale swą grą nie zachwycili. Pozwolili sobie narzucić żywiołowy styl gry rywala, w którym nie czuli się najlepiej. W poczynaniach obydwóch zespołów większą aktywność wykazywali zawodnicy Pyry, co jest często spotykane, gdy drużyna przeciwna występuje w roli faworyta. Poza tym pamiętajmy o tym, że trenerzy wiedzą najlepiej jak gospodarować siłami tych młodych zawodników, by nie narażać ich na kontuzje. Zaufajmy Trenerowi Czarkowi Kurzawskiemu i wspierających Go Trenerom Marcie Kowalskiej, Mateuszowi Rójowi i Danielowi Russakowi, że wiedzą co robią, a wiedzą na pewno. Punkty dla Enei zdobyli: K. Długiewicz 21, K. Kaczyński 20, I. Mastalerz 17, D. Grodzki 14, I. Baganc 10, P. Mieloch 10, A. Krawiecki 7, M. Krzak 3, A. Najder 2.

U13 Enea Basket Junior Poznań – KK Rycerze Rydzyna 97:62

10.11 zagraliśmy kolejny mecz ligowy grupy U13 z Klubem Koszykarskim Rycerze Rydzyna. Zespół gości okazał się bardzo silny fizycznie. Po pierwszej kwarcie prowadziliśmy nieznacznie 21-20, a po pierwszej połowie 43 – 33. Do końca meczu udało się powstrzymać zbiórki ofensywne rywali i wygrać cały mecz 97- 62.

Najwięcej punktów dla Enei zdobyli: Bartek Janowicz 30, Krzysztof Zając 22, Franciszek Gola 16 i Jakub Piechowiak 14.

III liga Enea Basket Junior Poznań – KKS Basket Poznań 116:65

/22:18, 35:13, 27:11, 32:23/

Mecz rozegrany 11.11 rozpoczął się od agresywnej obrony na całym polu zawodników Enei. Wyraźnie wytrąciło to z koncepcji gry zawodników KKS Basket, którzy, do momentu złapania równowagi, popełniali wiele strat przy wyprowadzaniu piłki. W kolejnych minutach gra się wyrównuje. Goście postawili obronę strefową, a nasi próbowali razić przeciwnika rzutami za 3 punkty. Ponieważ załadowano nie takie pociski, to rozrzut był znaczny i niewiele tych rzutów trafiało do celu. Do czasu. Zupełnie zmienił się obraz gry, a zarazem i wynik, gdy nasza młodzież tym razem seryjnie zaczęła trafiać ”trójki” /w całym meczu 17/. Rosła błyskawicznie przewaga gospodarzy, a goście nie znaleźli skutecznego sposobu na zatrzymanie tej ofensywy. Wynik do przerwy 57:31 dawał już spore nadzieje na końcowy sukces. Po równie udanych 3 i 4 kwarcie, spotkanie kończy się efektownym zwycięstwem drużyny Enei 116:65.

Punkty dla Enei zdobyli: K. Koc 21(4×3), D. Grodzki 16(3×3), K. Długiewicz 15(3×3), J. Kołodziński 14, I. Baganc 13(2×3), A. Najder 10(2×3), O. Bednarek 10, P. Mieloch 5(1×3), K. Kaczyński 5(1×3), A. Krawiecki 3(1×3), M. Polachowski 2, I. Mastalerz 2.

U14 Enea Basket Junior Poznań – Akademia Koszykówki Pyry Poznań 104:48

/29:11, 24:17, 30:5, 21:15/

W swoim kolejnym spotkaniu, 12.11.2021, drużyna U14 Enea Basket Junior Poznań nie dała szans lokalnemu rywalowi Akademii Koszykówki Pyra Poznań zwyciężając 104:48. Przewaga podopiecznych Trenera Tomka Cichockiego uwidoczniła się od pierwszych minut meczu, a najlepiej spotkanie scharakteryzował Trener Cichocki: „Swoje kolejne 3 spotkanie wygrała drużyna U14. Nasi zawodnicy bardzo dobrze rozpoczęli mecz i po 6 min. prowadzili z Akademią Koszykówki Poznań 24-4. W kolejnych minutach, grając całym składem, przewaga była powiększana. Mecz zakończył się wynikiem 104-48”.

Punkty dla Enei zdobyli: W. Plewiński 29, M. Kordus 26, J. Pyszczorski 24, W. Serafinowski 24, K. Gruchot- Ciepierski 3, T. Nadolski 2, H. Sikora 2, M. Łączka 2. W meczu grali również J. Pyszczorski, A. Lewandowski, M. Jarantowski.

U15 zwycięskie na turnieju w Stargardzie

W dniach 12-14.11.2021 drużyna U15 Enea Basket Junior Poznań uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Kadetów zorganizowanym w Stargardzie z okazji Dnia Niepodległości. Mecze tego Turnieju rozpoczęły się od rywalizacji grupowej, niezwykle udanej dla naszego zespołu, który zanotował komplet zwycięstw i w meczu finałowym decydującym o zwycięstwie w Turnieju spotkał się z gospodarzami drużyną PGE Spójnia Stargard, którą pokonał wyraźnie w trakcie spotkań grupowych. Tym razem spotkanie było niezwykle zacięte i zakończyło się różnicą 2 punktów: 69:67 na korzyść naszej drużyny. Tym samym zespół U15 trenera Mateusza Rója został zwycięzcą tego Turnieju.

U15 PGE Spójnia Stargard – Enea Basket Junior Poznań /mecz finałowy//20:25, 20:16, 11:13, 16:15/

Dla Enei punkty zdobyli: P. Bartkowiak 15, J. Zaborowski 14, S. Buczkowski 13, B. Grabizna 13, M. Roszczka 6, B. Janowicz 5, R. Krajewski 3.

Pozostałe wyniki – mecze grupowe:

MKK Pyra – Enea Basket Junior Poznań 65:72 (17:21, 13:12, 18:20, 17:19)

Dla Enei punkty zdobyli: P. Bartkowiak 25(3×3), B. Grabizna 12(1×3), J. Zaborowski 9(1×3), M. Roszczka 8, S. Buczkowski 5, M. Kajak 5(1×3), R. Krajewski 4, B. Janowicz 4.

Kotwica 50 Kołobrzeg – Enea Basket Junior Poznań 40:103 (7:36, 14:28, 2:22, 17:18)

Dla Enei punkty zdobyli: R. Krajewski 26(2×3), J. Zaborowski 16, S. Buczkowski 14, B. Grabizna 13, B. Janowicz 10, M. Kajak 8, Frątczak 6, M. Roszczka 6, P. Bartkowiak 2, F. Koziński 2.

Enea Basket Junior Poznań – Wilki Morskie Szczecin 88:46 /24:13, 13:13,26:5, 25:15/

Dla Enei punkty zdobyli: P. Bartkowiak 25(3×3), S. Buczkowski 15, R. Krajewski 15(1×3), J. Zaborowski 13(2×3), M. Kajak 8, Frątczak 5, F. Koziński 3(8 zb.), M. Roszczka 2, B. Janowicz 2 (8 zb., 5 asyst)

Enea Basket Junior Poznań – PGE Spójnia Stargard 76:52 /20:20, 18:13, 19:3, 19:16/

Dla Enei punkty zdobyli: P. Bartkowiak 17(2×3), M. Kajak 13, S. Buczkowski 11(1×3), J. Zaborowski 8, R. Krajewski 7(1×3), Frątczak 7, B. Janowicz 5(1×3), M. Roszczka 5, F. Koziński 3

2LM Enea Basket Poznań – Ogniwo Szczecin 84:47

/25:9, 24:7, 21:16, 14:15/

Znamy już odpowiedź na zadane na fb pytanie: szczeciński ogień, czy poznańska energia. Ogień również jest energią, ale w sobotę 13.11.2021, to nasza, poznańska miała więcej „mocy” w tym samym czasie, czyli w czasie trwania meczu. Przed meczem można było się zastanawiać, jaki ślad pozostawi w drużynie ostatnia porażka. Znane powiedzenie: co nie zabije, to wzmocni, jest trochę nadużyciem w tym przypadku, bowiem ostatnia porażka nie wywołała paniki w szeregach zespołu Trenera P. Szurka, bo i nie mogła. Liczymy się z możliwością doznania porażek, o czym wspominaliśmy już po przegranym meczu. Nasz cel został dokładnie zaplanowany i wszystkie poczynania zmierzają do jego realizacji. Tyle wstępu, a teraz kilka zdań o meczu. Rozpoczynamy bardzo agresywną obroną, która przynosi błyskawiczny rezultat. Goście z trudem konstruują akcje ofensywne, my natomiast przeważamy zarówno w ataku jak i, a może przede wszystkim, w obronie. Połączenie skuteczności i szczelnej obrony pozawala systematycznie zwiększać prowadzenie, które na koniec pierwszej kwarty wynosi 16 punktów /25:9/. Nic nie zmienia się w 2 kwarcie, gdy ponownie obrona i atak funkcjonują prawie bez zarzutu. Szczególnie obrona budzi podziw /na miarę 2 ligi/, a najlepiej o tym świadczy 16 punktów zdobytych przez drużynę szczecińską w pierwszej połowie i wynik do przerwy 49:16. Wysoka przewaga Enei pozwala już wcześniej na wprowadzanie do gry juniorów. Teraz na parkiecie pojawia się 2-3 juniorów w towarzystwie odpowiednio 2-3 seniorów. Przypomnę tylko, że od początku meczu występuje w piątce boiskowej co najmniej jeden junior. Po przerwie liczba juniorów na boisku nierzadko wzrasta do 4. Zmienia to obraz gry na tyle, ze przewaga nasza nie jest już tak widoczna, ale ciągle rośnie. Trzecią kwartę wygrywamy „tylko” 21:16. Rozpoczyna się 4, ostatnia kwarta meczu. Często 4 kwarta nie oznacza ostatniej części meczu /możliwość dogrywki/, ale tym razem już tak. Przewaga 39 punktów jest nie odrobienia. Trener Przemysław Szurek wprowadza do gry piątkę juniorów. Eksperyment trwa niestety tylko kilkanaście sekund. To nie jest jeszcze ten czas dla nich. Potrafią doskonale się wkomponować w zespół, gdy grają w otoczeniu starszych, doświadczonych kolegów, na samodzielną grę dopiero przyjdzie czas. By być obiektywnym należy podać, że goście wystąpili osłabieni dwoma podstawowymi zawodnikami. W naszym zespole brakuje również dwóch, ale nie ma sensu porównanie, który zespół przez to więcej stracił. Już w środę 17.11.2021 czeka nas kolejny mecz, tym razem na wyjeździe, gdzie przyjdzie nam się zmierzyć z drugą drużyną Astorii Bydgoszcz. Gdybym napisał jeszcze całą stronę moich wrażeń meczowych, nie zastąpi to wypowiedzi Trenera Przemysława Szurka, oto ona:

Duże słowa uznania dla mojego zespołu, w jaki sposób odpowiedzieli na parkiecie po zeszłotygodniowej porażce. Zagraliśmy fantastyczne zawody, szczególnie w obronie, wymuszając 28 strat, do tego w ataku dzieliliśmy się piłką, punktowało 12 zawodników, pokazując, że można wygrywać grając szeroką rotacją z bardzo dużą energią i intensywnością. Cieszy również, że po raz kolejny kibice zapełnili halę podczas naszego spotkania, pomimo długiego weekendu.

Punkty dla Enei zdobyli: D. Bręk 13, 1×3, 6 zb., J. Jakubiak 10, 2×3, P. Stankowski dd 10, 10 as., M. Wielechowski 10, 2×3, J. Nowicki 8, J. Simon 7, 6 zb., O. Szczepański 7, I. Maćkowiak 6, I. Urban 6, M. Puchalski 3, 1×3, M. Jakubiak 2, K. Koc 2.

Dla Ogniwa najwięcej punktów zdobyli: K. Pytyś 16, 10 zb., A. Wiśniewski 12, 4×3, 5 zb., M. Błażejczyk 6, K. Nowacki 5.

U17 Basket Team Suchy Las – Enea Basket Junior II Poznań 70:80

/23:18, 17:17, 15:24, 15:21/

Pierwsza połowa spotkania, które odbyło się w niedzielę 14.11.2021, należała do gospodarzy, którzy w momencie schodzenia na przerwę prowadzili 38:33, a przewagę tą wypracowali w 2 kwarcie. Przewaga 5 punktów, można to powtarzać do złudzenia, nie odbiera szansy na zwycięstwo drużynie przegrywającej. Tak też się stało i w tym meczu, gdy po przerwie to nasz zespół wypracował przewagę, najpierw 4 punktów po 3 kwarcie, a następnie powiększył ją do 10 punktów na zakończenie spotkania. W ten sposób druga drużyna U17 Enei Basket Junior Poznań powiększyła swój dorobek punktowy, mając na koncie tylko jedną porażkę w „gronie rodzinnym”. Doskonale spisują się obydwie drużyny Czarka Kurzawskiego i Daniela Russaka, a przecież nie występują w najsilniejszych składach.

Punkty dla Enei zdobyli: M. Polachowski 23, A. Tomicki 20, S. Kawiak 10, N. Wojtkowiak 9, J. Kępski 6, B. Laube 6, O. Nowak 4, J. Kołodziński 2.

U19 Sklep Polski MKK Gniezno – Enea Basket Junior Poznań 79:89 /20:23, 22:24, 16:17, 21:25/

Również w niedzielę nasi Juniorzy Starsi rozegrali mecz, który był wyrównany przez wszystkie kwarty, ale z przewagą naszego zespołu. W ten sposób nasza drużyna odniosła trzecie zwycięstwo i pozostaje drużyną bez porażki. Punkty dla Enei zdobyli: J. Nowicki 17, O. Bednarek 16, K. Koc 10, J. Jakubiak 9, O. Szczepański 8, I. Urban 8, I. Maćkowiak 7, M. Jakubiak 6, Ł. Grodzki 5, M. Puchalski 3.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe