Stare Miasto

Turystyczna atrakcja na Piątkowie. Nowy sezon

Fort Bonin  Foto:

Wąskie przejścia, czyhające zjawy, przelatujące nietoperze to tylko przedsmak przeżyć, jakie czekają na odwiedzających Fort Va. To doskonale zachowany XIX-wieczny obiekt, wchodzącego w skład dawnej Twierdzy Poznań. Fortyfikacja usytuowana przy ulicy Lechickiej, w pobliżu Plazy zaprasza na otwarcie nowego sezonu turystycznego.

Fort BoninDzięki wytężonej pracy wolontariuszy i pasjonatów poznańskich fortyfikacji udało się przygotować na Piątkowie atrakcyjną ofertę turystyczną. Wraz z kolejnym rokiem funkcjonowania trasy turystycznej dostępne są kolejne pomieszczenia forteczne, ukazujące historię obiektu. Zwiedzający mogą zapoznać się także z nowymi pomieszczeniami oraz ekspozycjami związanymi z tematyką XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich.

Wąskie przejścia, czyhające zjawy, przelatujące nietoperze to tylko przedsmak przeżyć, jakie czekają na odwiedzających. Połączenie zwiedzania XIX-wiecznego pruskiego fortu z bezpośrednim podejściem do grupy, to niezapomniana przygoda oraz lekcja historii, a także atrakcyjny pomysł na wycieczkę. Przewodnicy dostosują program zwiedzania do liczebności i wieku naszych gości informuje Krzysztof Kłoskowski ze Stowarzyszenia Kernwerk Przewodnicy, przebrani w repliki XIX-wiecznych mundurów pruskich odpowiedzialni będą także za zorganizowanie podstawowego szkolenia militarnego, dzięki którym nowi rekruci pozyskają swój pierwszy stopień wojskowy.

Dni Twierdzy Poznan2014 Fort Va Foto: Marek_Zakrzewski

Zwiedzanie fortu obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną obiektu. Stałe wystawy prezentują historię Twierdzy Poznań, rozwój fortyfikacji oraz walki o Poznań w 1945 roku. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji.. W podziemiach panuje stała temperatura ok 12 st. Zobaczymy tam m.in. długi korytarz biegnący pod fosą oraz kaponierę barkową, której grubość murów przekracza 3 metry i która strzegła dostępu do fosy.

Fort Va zbudowany w latach 1887-1890, przez armię pruską, jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład drugiego pierścienia Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 6 fortów pośrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymał nazwę Bonin.

Zwiedzanie indywidualne odbywa się od 18 kwietnia do końca września, we wszystkie soboty oraz niedziele w godzinach 11:00, 12:30, 14:00, 15:30. Zwiedzanie grupowe możliwe jest przez cały rok, dla dowolnej ilości uczestników, po wcześniejszym umówieniu pod numerem 506 737 222.

Czas zwiedzania: 1-1,5 godziny. Ceny biletów indywidualnych na Fort: Normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł. Pozyskiwane fundusze przeznaczane są na finansowanie dalszych prac renowacyjnych obiektu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz