K U L T U R A

Trwa Ukraińska Wiosna – dzisiaj 2 wernisaże

Ursula Hoffman - Poznań  Foto: Sasha Maslov

Ursula Hoffman - Poznań Foto: Sasha MaslovW ramach trwającego festiwalu Ukraińska Wiosna będzie można dzisiaj uczestniczyć w dwóch wernisażach wystaw fotograficznych dwóch nieprzeciętnych ukraińskich fotografików.

Autorem pierwszej otwieranej dzisiaj wystawy jest Sasha Maslov, który żyje i tworzy w Nowym Jorku. Przygotował on projekt Weterani, w którym uczestniczyli również mieszkańcy Wielkopolski. Wystawa ta to seria portretów ludzi, którzy brali udział w II Wojnie Światowej. Wydarzeniu historycznym, którego nie da się porównać z żadną katastrofą czy tragedią ludzką, wydarzeniu, które wpłynęło w znaczący sposób na przyszłość naszej cywilizacji.

W swym założeniu projekt Weterani ma pozwolić zajrzeć za emocjonalną zasłonę każdego z fotografowanych, po prawie 70 latach od zakończenia wojny, która zabrała miliony istnień, fotografik próbuje zanalizować i porównać życiorysy tych, którzy przetrwali i wciąż żyją – wyjaśnia Ola Kuźmicz, jedna ze współorganizatorek Festiwalu – by zrealizować projekt, fotografik podróżował do wielu dotkniętych wojną krajów, przeprowadzał wywiady, fotografował, udało mu się stworzyć swoistą mozaikę, złożoną z postaci, które były świadkami tej samej tragedii, a dziś żyją w różnych zakątkach globu.

Na wernisaż wystawy Weterani zapraszamy do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (al. Niepodległości 16) we wtorek 21 maja o godzinie 14:00.

Jarosław Wietlicki - Środa Wielkopolska Foto: Sasha Maslov

Drugi fotografik, który zaprezentuje swoje prace w Poznaniu, to doświadczony Anton Solomucha, który mieszka i pracuje w ParyżuPrace artysty, które w ramach Ukraińskiej Wiosny pokażemy, to bez wątpienia sztuka z górnej półki, intrygująca i niepozbawiona ironii – zachęca Ola Kuźmicz.

Anton Solomucha to ukraiński artysta, który żyje i tworzy w Paryżu. Jego domeną jest malarstwo i fotografia. Znany jest jako twórca nowego kierunku w fotografii – fotomalarstwa. W swoich pracach łączy fenomenalne fotograficzne spojrzenie z malarskimi poszukiwaniami. Projektami fotograficznymi zajmuje się od 2000 r., a od 2002 r. fotografia jest podstawową sferą jego twórczości. Fotografie Solomuchy powstają jak dzieła malarskie, „tworzone są” w takim rytmie, jakby były obrazami. Nie brak w nich ironii. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia z kolekcji fotografika.

Wernisaż wystawy prac Antona Solomuchy odbędzie się w CKW Politechniki Poznańskiej (ul. Piotrowo 2) we wtorek 21 maja o godzinie 17:00.

Jedna z prac Antona Solomucha Foto: Anton Solomucha

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz