K U L T U R A

Ethnoport Poznań – pomiędzy kościołem a filharmonią

Andrzej Maszewski, dyrektor Ethnoport Festival  Foto: TD

Festiwalowi Ethnoport Poznań przez 6 lat swojego istnienia udało się stworzyć markę rozpoznawaną na całym świecie world music. Za każdym razem jest to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, w tym roku także filmowe. Festiwal rozpocznie się 7 czerwca, a koncerty odbywać się będą w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Andrzej Maszewski, dyrektor Ethnoport Festival Foto: TDO finansowej i logistycznej konieczności przeniesienia imprezy ze starego koryta Warty na wtorkowej konferencji prasowej mówił dyrektor Festiwalu Andrzej Maszewski. Wieczorne koncerty przeszkadzały bowiem mieszkańcom Chwaliszewa, zaburzone zostały także relacje pomiędzy kosztami technicznymi; budową scen, ochroną, a środkami przeznaczanymi na pozyskanie artystów.

Organizatorzy są przekonani, że zmiana lokalizacji niesie za sobą nowe wrażenia – przestrzenne. Koncerty obywać się będą wyremontowanej Sali Wielkiej, na Dziedzińcu Zamkowym – sprzyjającym muzyce wymagającej większego skupienia, a także na scenie zbudowanej na  parkingu od strony ulicy Sw. Marcin.

CK Zamek przyjął na siebie rolę koordynatora rewitalizacji ulicy Święty Marcin, a festiwal będzie znakomitym pretekstem do pokazania jak pięknie może wyglądać centrum miasta bez samochodów za to z zaaranżowaną zielenią i miejscami wypoczynku.

Maciej Rychły, który od lat jest przewodnikiem po muzycznych koncertowych podróżach zwrócił uwagę na usytuowanie Ethno Portu pomiędzy kościołem, Filharmonią i Uniwersytetem. Goście festiwalu są nie tylko doskonale wyedukowanymi muzykami, ale w swoich krajach są często symbolami, przedstawicielami duchowych wartości. Zamek może więc znakomicie łączyć muzyczne sacrum i profanum.

Na fanów muzyki etnicznej czeka 15 koncertów oraz Ethnoport Dossier

Ethnoport Dossier to nowy element festiwalu, realizowany we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Każdego dnia festiwalu w Sali Kinowej CK Zamek o godz. 13:00 odbywać się będą prezentacje poświęcone artystom występującym danego dnia na scenie. Prezentacje będą miały formę mini-wykładu, połączonego z pokazami filmowymi i dyskusjami dotyczącymi muzyki, kultury i historii związanej z festiwalowymi artystami.

A jaką muzykę usłyszymy?

Będzie najlepiej rozpoznawalna romska orkiestra dęta z Serbii, muzyczno – taneczny rytuał pizzica tarantata Canzoniere Salentino z Włoch czy węgierski wirtuoz skrzypiec i cytry Felix Lajko. Przez trzy festiwalowe dni koncerty będą rozpoczynać się o godzinie 17:00 w Sali Wielkiej, potem o 18:30 muzyka przeniesie się na Dziedziniec Zamkowy. Na 20:00 organizatorzy zapraszają na darmowe koncerty odbywające się w miejscu parkingu. Kolejne muzyczne spotkania o 22:00 i 23:30.

Jak podkreśla Andrzej Maszewski, zamysłem organizatorów jest prezentowanie także muzyki polskiej i poznańskiej. Podczas koncertów przygotowanych dla mieszkańców Poznania usłyszeć więc będziemy mogli popularną Kapelę ze wsi Warszawa, a Poznań reprezentować będzie Daga Dana.

Karnet 3-dniowy kosztuje 80 zł (90 zł, w dniu rozpoczęcia festiwalu), bilety jednodniowe 40 zł (50 zł), wejściówki na pojedyncze koncerty – 20 zł.

BOBAN & MARKO MARKOVIĆ ORCHESTRA (Serbia) Foto: facebook

fot: Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu


Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz