Stare Miasto

Triennale Rzeźby – festiwal Wielkiej sztuki!

200910022489

W Poznaniu rozpoczęło się XVI Międzynarodowe Triennale Rzeźby. Odbywa się ono w Centrum Kultury Zamek i w jego najbliższym sąsiedztwie. Przygotowano pięć wystaw, zgromadzono 204 obiekty 90 artystów z 17 krajów

Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu jest cyklicznym przeglądem światowych tendencji i poszukiwań rzeźbiarskich, jednym z ważniejszych europejskich wydarzeń związanych z prezentacją rzeźby współczesnej. Wypływa z ponad 30-letniego doświadczenia prezentacji rzeźby współczesnej w Poznaniu. Podczas ostatniego Triennale /2006/, prezentowane były prace ponad 80 rzeźbiarzy, wśród których byli m.in: Eugene Dodeigne /wystawa indywidualna/, Magdalena Abakanowicz, William Chattaway, Nicolas Alquin, Francois Weil, Mark Brusse, Yves Bodiou, Ousmane Sow czy Faust Cardinali.

Hasłem Triennale Rzeźby jest “kryzys gatunku” ale jak mówił Robert Sobociński – rzeźba ma się dobrze. Kryzys dotyka raczej mediów i sposobu odbioru sztuki. Podczas wernisażu otwierającego Triennale przewodniczący jury Christopher Noorbergen ogłosił laureatów medali i nagród .

Wystawy Triennale odbywają się w przestrzeniach monumentalnego gmachu Centrum Kultury „Zamek” /ostatniej w Europie rezydencji cesarskiej przebudowanej podczas wojny wg projektu Alberta Speera na rezydencję wodza III Rzeszy, nieznacznie zmodernizowanej po zakończeniu wojny/, w licznych salach, dziedzińcach oraz niekonwencjonalnych przestrzeniach ekspozycyjnych /w sumie ponad 5000 m²/, co pozwala na zbudowanie wyjątkowej prezentacji – zarówno ze względu na skalę ekspozycji, jak i możliwość nawiązania dialogu z historią miejsca.

Kuratorem Generalnym Triennale jest Robert Sobociński – wieloletni kurator przeglądów rzeźby w Poznaniu, artysta rzeźbiarz, autor rzeźb plenerowych i pomników, wystawiający w Polsce i za granicą – we Francji (m.in. Triennale Rzeźby i „Art Paris” w Paryżu), Belgii, Holandii, Niemczech.

Do zaproponowanego przez niego tytułu Międzynarodowego Triennale Rzeźby, Poznań 2009 – „Kryzys gatunku” – odniosą się zaproszeni do współtworzenia Triennale kuratorzy oraz artyści.

W ramach tegorocznego Triennale zaprezentowane zostaną 4 międzynarodowe wystawy zbiorowe /wystawa konkursowa i 3 wystawy kuratorskie/ oraz wystawa indywidualna Francesco Marino Di Teana – wybitnego rzeźbiarza, architekta i filozofa, który swoimi pracami na trwałe wpisał się w historię rzeźby europejskiej.

W sumie Triennale przedstawi prace około 90 artystów, prezentując nierzadko po kilka rzeźb, instalacji, działań przestrzenno-medialnych jednego artysty.

200910022489 Pomiędzy miejscem a przestrzenią GHB Grand Homme Blanc Rzeźba Roberta Sobocińskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz