K U L T U R A POZnań

Transatlantyk właśnie przypłynął

Transatlantyk - gala otwarcia (8.08.2014) CK Zamek  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Transatlantyk - gala otwarcia (8.08.2014) CK Zamek Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina KiragaRozpoczęło się największe poznańskie święto filmowe.Transatlantyk 2014 przypłynął nie tylko do kinowych sal, ale także łóżek i filmowej kuchni. Podczas wczorajszej gali otwarcia zabrzmiał  remix utworu Jana A.P. Kaczmarka Uniwersa – Open Opera.

W ubiegłym roku bilety na odbywającą się w Auli UAM galę otwarcia oraz zamknięcia festiwalu trafiły do ogólnej sprzedaży. Za 100 zł każdy mógł posłuchać muzyki skomponowanej przez Jana A.P. Kaczmarka. W tegorocznej edycji, ze względu na zmianę miejsca otwierającej gali, organizatorzy przygotowali specjalne wejściówki. Otrzymali je zaproszeni goście Festiwalu – urzędnicy, pracownicy instytucji kultury, partnerzy i dziennikarze. Dla reszty poznaniaków, chcących wziąć udział w wydarzeniach, przygotowano konkursy, w których mogą wygrać zaproszenia.

W ubiegłym roku gale odbywały się w Auli UAM, która jest dwa razy większa od Sali Wielkiej Zamku. Miejsc było niemal tysiąc, a i tak nie udało się jej zapełnić w całości – biletów sprzedało się niewiele i nie każdy, kto dostał zaproszenie, przyszedł. Tym razem miejsc jest mniej, więc trzeba nimi inaczej dysponować. – tłumaczy Aleksandra Gutkowska, rzeczniczka Transatlantyku.

Festiwal otworzyła w piątkowy wieczór uroczysta gala w Sali Wielkiej CK Zamek. Podobnie, jak w latach ubiegłych – goście kroczyli do miejsca wydarzenia po zielonym dywanie. Nie zabrakło wśród nich Jana Kulczyka, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzaty Omilanowskiej, czy pomysłodawcy Festiwalu, Jana A.P. Kaczmarka.

Wieczór uświetnił występ zespołu Transatlantyk Symphony Orchestra wraz z 40-osobowym Poznańskim Chórem Kameralnym Bartosza Michałowskiego. Wykonali oni kompozycję Kaczmarka, Universa – Open Opera. Warto wspomnieć, że jest to utwór skomponowany z okazji 650-lecia utworzenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz na potrzeby tegorocznego Transatlantyku, został zremiksowany. Jestem żyjącym kompozytorem, w związku z tym mogę bawić się własną twórczością – tak autor zapowiedział występ orkiestry.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz