K U L T U R A

Tokarczuk, Boniecki, Holland – co na przyszłorocznej Malcie?

Olga Tokarczuk  Foto: Malta Festiwal

Dziś spotkaniem z Olgą Tokarczuk Festiwal Malta rozpoczyna cykl rozmów wyprowadzających do Idiomu „Skok w wiarę” – tematu przyszłorocznej Malty. Co miesiąc, od października 2017 do maja 2018 Fundacja Malta zapraszać będzie na kolejne rozmowy: z artystami, filozofami i duchownymi. Wśród gości m.in. Agnieszka Holland, ks. Adam Boniecki.

Punktem wyjścia do dzisiejszego spotkania będzie powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe. Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów – heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku.

Członkowie tego ruchu religijno-społeczno-politycznego chcieli być obywatelami Rzeczpospolitej na równych prawach. Jak dziś rozumiemy religijny synkretyzm i asymilację? Czy w obrębie religii możliwa jest emancypacja, czy też koniecznym i nieprzekraczalnym punktem odniesienia – w islamie, judaizmie czy chrześcijaństwie – jest ortodoksja? Gospodarzem spotkanie będzie Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni.

Olga Tokarczuk jest jedną z najważniejszych polskich pisarek. Laureatka wielu nagród, w tym, dwukrotnie, Nike. Należy do najczęściej tłumaczonych autorów. Wydała m.in. Podróż ludzi Księgi (1993), E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007). Ostatnio na podstawie jej książki Prowadź swój pług przez kości umarłych Agnieszka Holland zrealizowała głośny Pokot. Film został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 2016 oraz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kolejne spotkania: 29.11 w Auli Artis – ks. Adam Boniecki, 7.12 w Kinie Muza – Agnieszka Holland.

Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk odbędzie się o godzinie 18:00 w siedzibie Fundacji Malta, w budynku Arkadii przy Placu Wolności.

Użyte w artykule zdjęcia: Malta Festiwal

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz