K U L T U R A Stare Miasto

Cóż, że ze Szwecji!

Pora na Skandynawie  Foto: facebook

Kiedy jest Pora na Skandynawię? Zawsze  – twierdzą organizatorzy cyklicznego projektu promującego nordycką kulturę i styl życia. Tegoroczny bardzo bogaty cykl wydarzeń został podzielony na kilka odsłon.

Pora na Skandynawie Foto: facebookW roku 2013 wspólnym mianownikiem jest hasło: „Dziewczyny, wiedźmy, siostry… Kobiety w kulturze Skandynawii”. Organizatorzy zapraszają na rożne formy aktywności: wykłady spotkania autorskie, prezentacje wizualne, projekcie filmowe oraz warsztaty dla dzieci i dla dorosłych,

Ideą przyświecającą naszej inicjatywie jest merytorycznie kompetentna a zarazem interesująca i niesztampowa odpowiedź na rosnące zainteresowanie Skandynawią w Poznaniu ale też w Polsce. Chcemy poszerzać krąg osób zainteresowanych regionem nordyckim, a także integracją środowiska skandynawistycznego, mówi Sylwia Schab z Katedry Skandynawistyki UAM.

Podczas pierwszego tygodnia cyklu, od 4 marca będzie można zapoznać się z twórczością Minnie Canth, jednej z ważniejszych postaci fińskiej kultury, wysłuchać opowieści o wybitnym duńskim twórcy filmowym – Carlu Theodorze Dreyerze, którego twórczość jest m.in. inspiracja dla Larsa vov Triera.

Nie samą sztuką człowiek żyje, dlatego w ramach Pory na Skandynawię zaplanowano także fińskie warsztaty kulinarne. Z szefem kuchni Ambasadora Finlandii w Polsce Maciejem Wroblewskim będziecie można przygotować tradycyjne potrawy, m.in. zupę z zielonego groszku, łososia marynowanego z sosem musztardowo – miodowym, garnek karelski i pierogi karelskie. A na deser bułeczki „pulla” i jabłko zapiekane pod płatkami owsianymi.

Wyjątkowy skandynawski styl będzie można dostrzec podczas warsztatów artystycznych. Pod okiem współpracującej z IKEA projektantki Agnieszki Fleischer będzie można własnoręcznie przygotować oryginalne podszewki na poduszki.

Miłośnicy kina otrzymają spora dawkę wrażeń podczas przeglądy krótkich metraży ze Szwecji w nowym Kinie Pałacowe.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie PORA NA SKANDYNAWE

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz