Sport

Tenis: niedziela z Lotto Superligą na kortach na Golaju

Kamila Bertone (LAT) vs Weronika Falkonowska (POL) - Lotto Super  Foto: materiały prasowe / Pawel Rychter
Kamila Bertone (LAT) vs Weronika Falkonowska (POL) - Lotto Superliga 28.05.2022 r (foto: Pawel Rychter)

Za nami pierwsze kolejki Lotto Superligi – nowych rozgrywek, które mają wyłonić Drużynowego Mistrza Polski. To jedno z największych przedsięwzięć w całej historii białego sportu w Polsce. Wśród ośmiu zespołów, które biorą udział w lidze są dwie poznańskie ekipy – w tym zespół Parku Tenisowego Olimpia.

Ten projekt, to unikatowe przedsięwzięcie na skalę europejską. Intensywne prace mające na celu zainaugurowanie nowych rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski rozpoczęły się już kilkanaście miesięcy temu. W międzyczasie odbyło się mnóstwo spotkań i analiz mających na celu ustalenie szczegółów odnośnie formuły zmagań i spraw organizacyjnych.

Kiedy w mojej głowie pojawił się pomysł na taką formułę rozgrywek, początkowo zakładałem, że zamienienie go w gotową rzecz to będzie bardzo długi proces. Okazało się jednak, że wokół jest mnóstwo osób pozytywnie nastawionych do tej idei, a co za tym idzie: szybko przeszliśmy od słów do czynów – tak wielomiesięczne starania nad wcieleniem Lotto Superligi w życie podsumował jej wiceprezes Artur Bochenek.

W pracę nad nowymi rozgrywkami zaangażowanych było mnóstwo znanych i doświadczonych osób. Prezesem zarządu Superligi została była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, z kolei wiceprezes Artur Bochenek to szef dużej agencji menedżerskiej Warsaw Sports Group. Dużą rolę w organizacji całego przedsięwzięcia odegrał również Polski Związek Tenisowy na czele z prezesem Mirosławem Skrzypczyńskim. Efekty ich starań kibice „białego sportu” w Polsce zobaczyli 10 marca podczas ceremonii losowania terminarza pierwszego, historycznego sezonu Superligi. Wydarzenie transmitowane było przez telewizję Polsat Sport, nie zabrakłorównież niespodzianek – w rolę „sierotek” losujących wcielili się Agnieszka Radwańska i JerzyJanowicz, co nie było przypadkiem, ponieważ oboje będą brać udział w tych rozgrywkach (Radwańska będzie reprezentowała barwy WKT Mera Warszawa, zaś Janowicz rozpocznie
zmagania w drużynie CKT Grodzisk Mazowiecki).

Drużyny, zasady i pula nagród

Organizatorzy w procesie selekcji drużyn szczegółowo dopilnowali, żeby każda z drużyn spełniła wyraźnie określone wymagania i prezentowała wysoki poziom. W efekcie wyselekcjonowano osiem ekip i w każdej z nich możemy znaleźć nazwiska kojarzone nie tylko
przez fanów tenisa w Polsce, ale także i na całym świecie.

Kibiców z Poznania mocno ucieszy zapewne fakt, że spośród wybranych zespołów dwa mają swoją siedzibę w stolicy Wielkopolski
– są to Park Tenisowy Olimpia oraz AZS Tenis. Oprócz nich w pierwszym sezonie Lotto Superligi zobaczymy również BKT Advantage Bielsko-Biała, CKT Grodzisk Mazowiecki, KS Górnik Bytom, KT Kubala Ustroń, Osavi Tennis Team Kalisz i WKT Mera Warszawa. Oprócz tego wyselekcjonowano również osiem drużyn biorących udział na drugim poziomie rozgrywek – forBET 1. Lidze, wśród których znalazła się także ekipa WKS-u Grunwaldu Poznań.

Cały sezon składać się będzie z siedmiu kolejek ligowych oraz rozgrywanego w hali w Zielonej Górze turnieju finałowego, do którego awansują cztery najlepsze drużyny. W każdej kolejce rozegrane zostaną cztery spotkania, wszystkie odbywać się będą w niedzielę o godzinie 10.Spotkanie będzie się składało z 6 lub 7 meczów, z czego gra będzie się toczyła bezpośrednio na dwóch kortach. Na początku rozgrywane będą dwa mecze gry pojedynczej kobiet, następnie dwa mecze gry pojedynczej mężczyzn, a na końcu będą gry podwójne kobiet i mężczyzn. Jeżeli wynik rozstrzygnie się w sześciu meczach, spotkanie jest uznawane za zakończone, a zwycięski zespół zdobywa trzy punkty. W przypadku, gdy po sześciu grach jest remis, rozgrywany zostaje dodatkowy mecz miksta, który zdecyduje o wyniku, zaś triumfująca w ostatecznym rozrachunku drużyna zdobywa dwa punkty. Pokonany zespół niezależnie od rozmiaru przegranej zdobywa punkt, z kolei walkower skutkuje odjęciem jednego punktu. Spotkanie prowadzi sędzia naczelny delegowany przez ligę, zaś na stołkach będą sędziowie klubowi lub regionalni.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników ogromne nagrody pieniężne. Mistrz Polski zgarnie bowiem 700 tysięcy złotych, wicemistrz otrzyma 500 tys., brązowy medalista 300 tys., zaś czwarta drużyna może liczyć na 250 tys. Nawet dwie najgorsze drużyny mogą liczyć na sporą nagrodę pieniężną, bowiem przypadnie im w udziale po 120 tysięcy złotych. Dodatkowego prestiżu rozgrywkom dodaje fakt, że najciekawsze mecze, wraz z magazynem podsumowującym kolejkę, transmitowane będą na kanale Polsat Sport. Pozostałe spotkania będzie można obejrzeć na specjalnie przygotowanej do tego platformie streamingowej.

Park Tenisowy Olimpia Poznań – skład, terminarz

Skład, w jakim przystąpi do inauguracyjnego sezonu drużyna Parku Tenisowego Olimpia to prawdziwa mieszanka doświadczenia z młodością. Wśród przedstawicielek płci pięknej większość składu stanowią młode zawodniczki. Najbardziej okazale prezentuje się
dorobek niespełna 20-letniej Łotyszki Kamilli Bartone. W czasach juniorskich była ona jedną z najlepiej zapowiadających się tenisistek na świecie – w 2019 roku wygrała ona turniej deblowy US Open Juniorek oraz dotarła do finału Wimbledonu juniorek w grze podwójnej. W swojej seniorskiej karierze zdążyła już wygrać turniej singlowy ITF 15 w Haabneeme oraz dwa turnieje deblowe ITF 25.

Obiecująco zapowiada się również kariera jej rówieśniczki i koleżanki klubowej, Francuzki Julie Belgraver. Zdążyła ona bowiem już wygrać turniej ITF w Cancun, ma także na swoim koncie triumfy w czterech turniejach deblowych. Kolejną zdolną zawodniczką w składzie poznańskiego zespołu jest zaledwie 18-letnia Ukrainka Anastasija Soboliewa. W ubiegłym roku wygrała ona dwa turnieje singlowe ITF w Antalyi oraz Szymkencie.

Oprócz zdolnych zagranicznych zawodniczek w zespole zagrają również doświadczone tenisistki – 34-letnie Polki Magdalena Kiszczyńska i Anna Korzeniak oraz siedem lat młodsza od nich rodaczka Soboliewej, Marta Burak. Kiszczyńska osiągała spore sukcesy w karierze juniorskiej, kiedy to pokonywała m.in. Wiktorię Azarenkę oraz Simonę Halep, ponadto wygrała trzy turnieje ITF singlistek oraz aż 18 turniejów ITF deblistek. Z kolei Korzeniak 10 razy wygrywała turnieje ITF w grze pojedynczej.

Z kolei jeśli chodzi o zawodników, to w poznańskim zespole góruje z kolei doświadczenie. Największymi osiągnięciami może pochwalić się 34-letni Estończyk Jurgen Zopp. Jest to najwyżej sklasyfikowany tenisista w historii swojego kraju, w 2012 roku plasował się on na 71. miejscu w rankingu ATP. Ponadto Zopp ma na swoim koncie również awans do trzeciej rundy Rolanda Garrosa oraz wygrał trzy turnieje rangi ATP Challenger.

Sporo sukcesów ma na swoim koncie jednak również rok starszy od niego Bośniak Aldin Setkić. W swoim dorobku ma on 28 wygranych turniejów ITF wsinglu oraz 15 w deblu. Setkić to również najbardziej doświadczony zawodnik w całej drużynie Parku Tenisowego Olimpia, w latach 2013-2019 aż 20 razy uczestniczył w kwalifikacjach do turniejów wielkoszlemowych.

Niemałe doświadczenie mają również urodzeni w 1997 roku Fin Patrik Niklas-Salminen i Japończyk Sora Fukuda. Salminen łącznie wygrał 16 turniejów deblowych, zaś Fukuda 3 razy triumfował w turniejach w grze pojedynczej i 6 razy w grze podwójnej.

Najgłośniejszym nazwiskiem w składzie jest jednak bez wątpienia Leo Borg. Syn szwedzkiej legendy tenisa Bjoerna Borga rok temu rozgrzał publiczność do czerwoności, walcząc jak równy z równym z późniejszą rewelacją turnieju, Aleksandrem Szewczenką. Oprócz nich w składzie zobaczymy również trzech młodych Polaków – Radosława Jandego, Marcela Politowicza oraz Błażeja Sopolińskiego.

Swój udział w rozgrywkach zespół Parku Tenisowego Olimpia zainaugurował 28 maja, a więc na dzień przed rozpoczęciem turnieju tenisowego Poznań Open 2022. Rywalem poznaniakóww domowym starciu był KS Górnik Bytom, który pokonał drużynę gospodarzy po bardzo wyrównanych, często rozstrzyganych po dramatycznych supertiebreakach spotkaniach. Tydzień później zespół ze stolicy Wielkopolski pojechał do Warszawy, by zmierzyć się z silną miejscową ekipą WKT Mera (grając m.in. z siostrami Radwańskimi), ulegając 2:4.

Teraz drużyny rozegrają pozostałe pięć kolejek. Najciekawiej dla zespołu Parku Tenisowego Olimpia zapowiada się ostatnia kolejka, w której to 14 sierpnia rozegra derby Poznania przeciwko AZS-owi Tenis (w składzie m.in. Magda Linette).

Niedziela z Lotto Superligą

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 3 lipca o godz. 9:30 na kortach Parku Tenisowego Olimpia przy ul. Warmińskiej 1. O godzinie 10:00 wystartują damskie gry singlowe, następnie gry pojedyncze mężczyzn, a na zakończenie pojedynki gry podwójnej kobiet i mężczyzn i w razie remisu o zwycięstwie rozstrzygnie mecz mikstowy.

W składzie drużyny rywali są utytułowani polscy tenisiści m.in. Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot, Kamil Majchrzak i Kacper Żuk. Wśród kobiet na kortach mogą zagrać tenisistki z TOP 100 WTA widziane na tegorocznym Wimbledonie, takie jak Alison van Uytvanck (46 WTA), Irina Bara (60 WTA) czy Dalma Galfi (89 WTA).

Wstęp na trybuny jest wolny

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Pawel Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz