POZnań

Targi otwierają się na miasto

Nowa przestrzeń w Poznaniu  Foto: materiały prasowe / UMP

W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się budowa wielopoziomowego podziemnego parkingu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To będzie pierwszy krok do otwarcia targów na miasto i stworzeniu na ich terenie strefy kultury.

Grupa MTP rozstrzygnęła właśnie przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Na plac budowy wejdzie on już w pierwszym kwartale 2021 roku. 

Mimo iż to był bardzo trudny rok dla całej branży targowej. Mimo iż nie odbyły się dziesiątki wydarzeń, nie zwalniamy tempa. Inwestujemy, udoskonalamy naszą infrastrukturę i teren, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych gości i mieszkańców – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP. 

Podziemny parking będzie miał trzy poziomy. Pomieści 652 samochody, zagwarantuje także przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się tam miejsce na ładowarki do samochodów elektrycznych. Będzie miał również własny zbiornik retencyjny, z którego rozprowadzana będzie woda do nawadniania okalających terenów zielonych. Wjazd na parking będzie się mieścił od strony ul. Głogowskiej, na wysokości dworca PKP, w miejscu po byłej restauracji Adria. 

Parking będzie służył przede wszystkim uczestnikom organizowanych na naszym terenie wydarzeń – targów, kongresów, konferencji czy koncertów – zdradza Elżbieta Roeske. – Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania. 

Parking, to nie wszystko

Nad podziemnym parkingiem pojawi się nowa przestrzeń, która zostanie oddana mieszkańcom i turystom. Między pawilonami 1, 2 i 12, powstanie m.in. estetyczny, otoczony zielenią plac z miejscami do rekreacji i wypoczynku. Pomieści on ponad 10 tysięcy osób i doskonale sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. Tam powstaną restauracje i kawiarnie.

Ta przestrzeń będzie tętnić życiem i stanie się miejscem, do którego przychodzi się dobrze zjeść, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy po prostu odpocząć – dodaje  Elżbieta Roeske. – Będzie miejscem dostępnym dla wszystkich, ponieważ jego otwarcie będzie się wiązało z otwarciem części terenów targowych dla mieszkańców i przejścia między ulicami Głogowską a Śniadeckich. 

Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł. Będą toczyć się równolegle z budową parkingu. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz