POZnań Stare Miasto

Ekologiczne słupy przystankowe staną w centrum Poznania?

I miejsce Dawid Kapturczak(1)  Foto: materiały prasowe

Na terenie Starego Miasta pojawiły ekologiczne wiaty z rozchodnikiem na dachu, a niebawem pojawią się zielone słupy, bo w centrum miasta nie każdy przystanek może zostać wyposażony w zadaszenie.

Rada Osiedla Stare Miasto wspólnie z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania rozstrzygnęła konkurs na koncepcję projektowa oryginalnego „zielonego” słupa informacyjnego, w którym udział wzięli studenci oraz projektanci interesujących się miejskim użytecznym designem.

Na konkurs zgłoszono 17 projektów, a w ich ocenie pod uwagę wzięto m.in. walory architektoniczne, rozwiązania proekologiczne, realność realizacji (szacunkowy kosztorys) oraz interdyscyplinarność projektu, zakładając udział w pracach studentów różnych kierunków i specjalizacji. Szczególnie ważne było uwzględnienie w projekcie zieleni dostosowanej do wzrostu w trudnych warunkach miejskich oraz ergonomiczne umieszczenie rozkładu jazdy autobusów lub tramwajów wraz z możliwością jego podświetlenia.

Zwycięzcą konkursu został Dawid Kapturczak, który otrzymał nagrodę w wysokość 7.5 tys. zł brutto, a jego rozwiązanie ma szansę realizacji na jednej z ulic Starego Miasta.

W uzasadnieniu jury złożone z przedstawicieli Urzędu Miasta i Rady Osiedla wskazało, że zwycięski projekt posiada wysokie walory artystyczne i architektoniczne, a zaproponowane rozwiązania proekologiczne sprzyjają adaptacji do zmian klimatu.

Ostatecznie jury nagrodziło także 2 zespoły projektowe Karoliny Młodeckiej i Małgorzaty Pakuły oraz Weronik Wehr i Michaliny Urbańskiej.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz