K U L T U R A Stare Miasto

Taki był Poznań w dobie pandemii. Wyjątkowa wystawa na Garbarach!

Garbary-Galeria-w-Bramie [fot. Marcin Muth]  Foto: Marcin Muth


Miniony rok przyniósł nam przeżycia, często i dramaty, jakich nie spodziewalibyśmy się w najgorszych snach. Pandemia, czego doświadczyliśmy, to czas strachu, niepewności, osamotnienia i rozłąki, w wielu przypadkach ubożenia i bankructw. Ale w tym dalece odmiennym od normalności czasie życie toczyło się także w sferach dobrze nam znanych. Poznań żył! O tym jest wystawa fotografii, jaką zobaczyć będzie można w Galerii w Bramie.

Trzech autorów – Grzegorz Borys, Sławek Wąchała i Norbert Rzepka pokazują Poznań w czasach koronawirusa. Jaki był, jak milkł, ale i jak fermentował. To dokumentalny zapis tego niezwykłego i trudnego momentu życia mieszkańców naszego miasta – mówi Marcin Muth, kurator wystawy.

Po okresie opustoszałych ulic miasta zderzyliśmy się z przedziwnymi decyzjami polityków. Oglądaliśmy spektakle, odbywające się pod wspólnym hasłem kampanii prezydenckiej. Wsłuchiwaliśmy w donośne marsze kobiet, protestujących przeciw wprowadzaniu niezrozumiałych uregulowań prawnych. Obserwowaliśmy albo uczestniczyliśmy w protestach w obronie klimatu. Środowiska LGBT broniły swoich praw, a jednocześnie na ulicach mogliśmy spotkać aktywistów ruchów prolife i wystąpienia przeciwko równouprawnieniu obywateli. Na miejskich placach pojawili się przeciwnicy szczepień i przedsiębiorcy, kwestionujący sens wprowadzania covidowych rygorów. Mimo pandemii, Poznań żył!

W sobotę 12 czerwca Galeria w Bramie przy ul. Garbary 47 odbędą się wernisaż i towarzyszące wystawie działania artystyczne. Początek o godzinie 15:00

Wernisaż to nie tylko zaproszenie do obejrzenia ekspozycji i rozmowy o treściach pokazanych fotografii. Zaproponujemy spektakl, i zaprosimy do wsłuchania się w muzykę, przedstawimy pisarza, wchodzącego na ścieżki literatury. Nie zabraknie poczęstunku od przedsiębiorców z Garbar – zaprasza Marcin Muth kurator wystawy i lokalny aktywista.

Teatr pod Fontanną zaprezentuje performance składający się z rozmów w przestrzeni podwórza Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. W drzwiach i oknach odbywać się będą rozmowy o zamknięciu, głodzie i granicach wolności.
Podczas otwarcia wystawy gościom towarzyszyć będzie ze swoim akordeonem Teofil Pawłowski. Gra muzykę przeróżną, zawsze zabarwiając ją folkowo. Ten artysta koncertujący, bawiący ludzi, ale i uczący muzykę rozumieć, zaprosi na recital, opowie też własną wersję przeżywania okresu pandemii.

Swoją historię opowie też… PRZYJDŹCIE, bądźmy razem, powspominajmy i wierzmy, że to już przemija, odchodzi, że poradzimy sobie z problemami.

Poznań w czasach pandemii! Wystawa fotografii w Galerii w Bramie. Wernisaż, sobota, 12 czerwca 2021, godz. 15:00. Wstęp wolny.

Teatr pod Fontanną to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w ramach programu Teatr Powszechny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Tworzą ją uczestnicy pracowni teatralnych działających w dwóch ośrodkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc. Teatr pod Fontanną ma w swym dorobku cztery doskonale przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle, które powstały w kolejnych latach funkcjonowania projektu.

Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Janusz Stolarski, reżyser i aktor z bogatym doświadczeniem nabytym podczas pracy zarówno w tradycyjnych, jak i alternatywnych teatrach. Jest też mistrzem monodramy, twórcą jednoosobowych spektakli nagradzanych i wyróżnianych w kilku konkursach oraz na międzynarodowych festiwalach.

Przygotowując premiery Teatru pod Fontanną, reżyser zaprasza do współpracy takich muzyków i scenografów, którzy gwarantują osiągnięcie zamierzonego efektu. Ważną rolę w grupie odgrywają terapeuci ze Stowarzyszenia Zrozumieć i Pomóc – Paweł Nyga, Łukasz Gnioch i Ewa Zajkowska, świetnie odnajdujący się zarówno podczas prób, jak i samych przedstawień. Dodatkowo, w niektórych spektaklach, do zespołu dołączają młode, uczące się aktorskiego rzemiosła osoby.

Użyte w artykule zdjęcia: Grzegorz Borys, Slawomir Wachala, Norbert Rzepka, Marcin Muth

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz