Aglomeracja Firma

Taka duża jest Kompania Piwowarska

Browar Lecha na Szwajcarskiej  Foto: KP

569 mln złotych i ponad 5 tysięcy miejsc pracy w sektorach dostawczych – taki wpływ na Wielkopolskę wywiera Kompania Piwowarska. Tak wynika z raportu przygotowanego przez analityków Regioplan i EY (Ernst & Young). Najwięcej na działalności firmy w tym regionie zyskują finansowo media i marketing, usługi oraz branża opakowań. Najwięcej miejsc pracy generowanych jest jednak w rolnictwie.

Browar Lecha na Szwajcarskiej Foto: KPKompania Piwowarska oddziałuje na całe branże oraz regiony kraju, szczególnie te, w których są zlokalizowane jej browary (Wielkopolska, Podlasie, Górny Śląsk). Najwięcej na działalności KP pod względem zakupów realizowanych przez browar i zatrudnienia zyskuje Wielkopolska.

– Teoretycznie „tylko” warzymy piwo, ale jednocześnie oddziałujemy na co najmniej sześć branż i tworzymy łańcuch wartości, w który zaangażowane są tysiące podmiotów gospodarczych i osób w całej Polsce. Raporty takie jak ten pozwalają uświadomić skalę naszej działalności i rolę piwa, które wzbogaca regiony i całe państwo oraz daje pracę tym, którzy pomagają nam je uwarzyć i sprzedać – To tylko jeden z przykładów obrazujących, jak duży wkład nasza firma wnosi w gospodarkę regionów – mówi Wojtek Mrugalski, kierownik ds. komunikacji w Kompanii Piwowarskiej.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY, w 2012 r. Kompania Piwowarska wydała w Wielkopolsce 569 mln zł. Niemal 30% tej kwoty trafiło do firm zajmujących się marketingiem i współpracą z mediami – 176 mln zł. Następne w kolejności są usługi (121 mln zł) i sektor opakowań (80 mln zł). Działalność biznesowa KP spore korzyści przynosi również dostawcom energii i wody potrzebnych do produkcji piwa (63 mln zł) oraz branży transportowej (59 mln zł). W 2012 roku KP kupiła w Wielkopolsce surowce do produkcji piwa o wartości 55 mln złotych i urządzenia warte 13 mln zł. Łącznie wydatki jednej tylko firmy – Kompanii Piwowarskiej – były równe połowie dochodów województwa wielkopolskiego, jakie przewidziano w budżecie na rok 2013*.

W poznańskim browarze i biurach zatrudnionych jest kilkaset osób, jednak całkowite zatrudnienie generowane przez KP jest kilkakrotnie większe. Pośrednio działalność Kompanii Piwowarskiej daje pracę 5032 Wielkopolanom, z czego aż 2496 w rolnictwie. Na dalszych miejscach plasują się media i marketing (960 miejsc pracy), usługi (673), transport (369) i przemysł opakowaniowy (346).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz