Lifestyle

Tajemnicze symbole na metkach? To proste!

Wendre  Foto: materiały prasowe

Producenci wyrobów tekstylnych są zobowiązani do umieszczania na metkach bądź etykietach oznaczeń dotyczących sposobu konserwacji. Stosując się do nich produkty zachowują swoje właściwości i trwałość na dłużej.

Symbole zamieszczane na metkach możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: dotyczące prania, suszenia oraz prasowania. Te wskazówki pomagają prawidłowo zadbać o wszelkiego rodzaju tekstylia.

Symbole dotyczące prania

Odczytywanie oznaczeń na metkach w przypadku symboli dotyczących prania jest bardzo intuicyjne. Miska z falą oznacza pranie podstawowe. Liczby znajdujące się wewnątrz np. 40, 60, 90 to maksymalna temperatura wyrażana w stopniach Celsjusza, w której możemy bezpiecznie wyprać poduszki, kołdry oraz pozostałe tekstylia. Linie pod spodem oznaczają cykl prania, im więcej ich jest, tym łagodniejszy program powinniśmy wybrać, przykładowo jedna kreska to pranie delikatne.

Symbole dotyczace prania

Linia pod miską to także dodatkowa informacja o zakazie prania w wyższej temperaturze niż wskazana na etykiecie. Jeżeli na metce zauważysz symbol dłoni to sygnał, że daną rzecz powinno się prać ręcznie. Często spotykane są także symbole informujące o tym, czy daną poduszkę, kołdrę można czyścić chemicznie. Pusty trójkąt oznacza, że produkt można wybielać dowolnym detergentem, analogicznie przekreślony trójkąt sugeruje, że wybielanie nie jest dozwolone. Kółko oznacza możliwość prania chemicznego, a przekreślone to symbol zakazujący tej czynności.

Symbole dotyczące suszenia

Wszelkie kółka zamknięte w kwadracie to symbole dotyczące sposobu suszenia. Jeżeli na metce widnieje taki znaczek to świadczy o tym, że produkt nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej. Jeśli materiału nie można suszyć w ten sposób, symbol będzie przekreślony. W takiej sytuacji najlepiej poduszkę lub kołdrę rozwiesić na zwykłej suszarce. Możemy również spotkać taki symbol z liniami wewnątrz koła. Linie pionowe to suszenie w pozycji pionowej-wiszącej, natomiast poziome oznaczają suszenie na płasko. Podobnie jak w przypadku symboli prania pod podstawowym znakiem mogą pojawić się poziome linie. Także w tym przypadku oznaczać to będzie cykl suszenia. Jeśli poniżej symbolu suszenia będzie się znajdować jedna linia, oznacza to suszenie w cyklu przeznaczonym dla materiałów tekstylnych.

Jak suszyć pranie

Symbole dotyczące prasowania

Symbolem prasowania jest żelazko. Jeśli w środku ma narysowaną jedną kropkę, to znaczy, że należy prasować w niskiej temperaturze (max.110oC), jeśli dwie kropki – w średniej temperaturze (max.150oC), a jeśli trzy kropki – w wysokiej temperaturze (max.200oC). Natomiast jeśli żelazko jest przekreślone to kołdry czy poduszki nie należy prasować w ogóle.

Pamiętaj, że poprawne odczytywanie symboli gwarantuje tkaninom długą żywotność. Wszystkie znaki przedstawione są zgodne z najnowszą normą obowiązującą w Unii Europejskiej – EN ISO 3758:2012.

Jak bezpiecznie prasować

Źródło: materiały prasowe marki Wendre

Tagi:

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz