POZnań

Szpital na MTP prawie gotowy

Pawilony MTP  Foto: MTP

Do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy – zapewnił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) docelowo będzie prawie 600 łóżek, w tym 48 intensywnej terapii.

Wojewoda wraz z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem poinformowali w środę na konferencji prasowej, że kompletowany jest personel, który będzie opiekował się pacjentami. Nabór ruszył, osoby zainteresowane mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej.

Prace związane z przygotowaniem pawilonów na potrzeby szpitala – dostosowaniem infrastruktury i rozprowadzeniem instalacji technicznych – potrwają około trzech tygodni. Do użytku placówka oddawana będzie etapami.

Jacek Jaśkowiak poinformował, że koszt powstania szpitala wynosi ok. 15 mln zł. W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

“Szpital tymczasowy zostanie uruchomiony do końca listopada. Prace nad tym projektem trwają już od kilku tygodni, co widać po pawilonach, które niebawem zostaną wypełnione łóżkami dla chorych z powodu koronawirusa. Budowa szpitala tymczasowego jest finansowana przez rząd i stanowi część strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw” – powiedział Łukasz Mikołajczyk.

Szpital zorganizowany zostanie na powierzchni ponad 30 tys. mkw., w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu i w pawilonie 13. W halach wydzielone będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczone będą strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Zamontowany zostanie zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

Chętni do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się przez stronę szpitaltargi.pl. Wojewoda poinformował, że od piątku tą drogą zgłosiło się 568 osób z kadry medycznej i 105 studentów medycyny. Wśród zgłoszeń są deklaracje od 35 lekarzy różnych specjalności.

Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku pandemii pełni on w Wielkopolsce główną rolę w leczeniu zakażonych osób. Obecnie jest szpitalem drugiego i trzeciego poziomu zabezpieczenia dla najciężej chorych pacjentów z COVID-19.

Prezes MTP Tomasz Kobierski poinformował, że pierwsza część szpitala powinna być gotowa do uruchomienia w ciągu dwóch tygodni. Podał, że na terenie targów trwają przygotowania do budowy zbiorników tlenowych.

“Wylaliśmy fundamenty, one za 10 dni będą już na tyle stabilne, że będziemy mogli ustawić zbiorniki tlenowe. W tym czasie będzie rozłożona instalacja podająca tlen do łóżek. Wszystkie niezbędne meble, ścianki działowe są zamówione lub już w naszych magazynach. W zakresie sprzętu medycznego współpracujemy z Agencją Rezerw Materiałowych. Czekamy na dostawy części sprzętu, część sprzętu wypożyczymy” – powiedział.

W środę służby wojewody poinformowały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 3952 osób w regionie. (PAP)

rpo/ ajw/ joz/

Użyte w artykule zdjęcia: MTP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz