Aglomeracja

Szkieły na tropie nielegalnych handlarzy dziełami sztuki

Szkieły na tropie nielegalnych handlarzy dziełami sztuki  Foto: Policja

Ponad 70 osób zatrzymano podczas policyjnej operacji Pandora mającej zwalczać kradzieże i nielegalny handel dobrami kultury. Akcja prowadzona była w 18 krajach, a swój udział mają w niej również szkieły* z Poznania.

W ogólnoeuropejskiej operacji zainicjowanej przez Cypr i Hiszpanię, przy wsparciu Europolu, Interpolu, UNESCO i Światowej Organizacji Celnej wzięło udział 18 państw – informuje Policja – operacja koncentrowała się na ujawnianiu przypadków grabieży dziedzictwa kulturowego na obszarach lądowych i podwodnych, nielegalnego obrotu dobrami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem krajów objętych konfliktem, oraz kradzieży zabytków.

Cała operacja prowadzona była w październiku i listopadzie 2016 roku, ale Policja ujawnia jej efekty dopiero teraz. Wspólne działania prowadzone były pod koniec ubiegłego roku, a całość zakończono na początku 2017 roku. W akcji brała udział Austria, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Chorwacja, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Łącznie zabezpieczono 3.561 dóbr kultury, z których blisko połowa stanowiła zabytki archeologiczne. Ponadto skontrolowano łącznie 48.588 osób, 29.340 różnych pojazdów i 50 statków.

W wyniku tej operacji 75 osób zatrzymano i wszczęto 92 nowe postępowania – dodają policjanci – większość działań przeprowadzono we współpracy z różnymi służbami i instytucjami m.in. służbą celną, Ministerstwem Kultury, Kościołem.

Szkieły na tropie nielegalnych handlarzy dziełami sztuki

Uczestniczący w operacji Pandora policjanci z Poznania ustalili mężczyznę, który na polach uprawnych pomiędzy miejscowościami Ujście a Mirosławie chodził po polu z wykrywaczem metali. Był to Łukasz W., który nie miał wymaganych zezwoleń na prowadzenie poszukiwań przy użyciu detektora metali. Nie znaleziono przy nim żadnych przedmiotów mogących pochodzić z nielegalnie prowadzonych poszukiwań.

Wspólnie z archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile przeszukano miejsce zamieszkania mężczyzny, w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono około 1000 różnych przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk, wśród których znalazło się 5 bardzo cennych fibul rzymskich z czasów Cesarstwa Rzymskiego, elementy ceramiki nowożytnej, elementy okucia rzemieni pasów i uprzęży końskiej, drobne elementy wykonane ze srebra, zapinki, spinki oraz około 600 monet pochodzących z okresu XVIII-XX wieku – wyjaśniają policjanci.

Wiadomo, że Łukasz W. część przedmiotów znalezionych podczas swoich poszukiwań sprzedawał na jednym z portali aukcyjnych.

Szkieły skontrolowały też giełdę staroci Stara Rzeźnia. Zabezpieczyli tutaj zabytkowe epitafium z XVIII wieku wpisane do ewidencji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W operacji Pandora w Polsce uczestniczyli też policjanci z Bydgoszczy i Łodzi.

*szkieły – tak w gwarze poznańskiej mówi się na policjantów

Użyte w artykule zdjęcia: Policja

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz