Aglomeracja POZnań

Sytuacja wokół cmentarzy – bądźcie ostrożni!

Cmentarz groby Wszystkich Swietych  Foto: wideonet - stock.adobe / Yanosik materiały prasowe

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji. Jeśli wybieracie się samochodem na groby swoich bliskich, to sprawdźcie co Was czeka. Eksperci z Yanosik informują o natężeniu ruchu i planowanych kontrolach drogowych.

Poprzedni rok był bardzo trudny dla wszystkich Polaków. Z powodu zbyt wysokiego ryzyka zakażenia się koronawirusem, władze postanowiły zamknąć bramy cmentarne dla wszystkich, którzy chcieli 1 i 2 listopada zapalić symbolicznie znicz ku pamięci swoich najbliższych.

Większość osób postanowiła wówczas odbyć wyprawę na cmentarz, jednak nie w terminie Święta Zmarłych, a wcześniej. Eksperci z Yanosika sprawdzili, jak wyglądało natężenie ruchu w 3 ostatnie weekendy października w okolicach 6 wybranych cmentarzy.Przygotowaliśmy zestawienie danych z okolic 6 wybranych cmentarzy w Polsce. Wyniki podane są procentowo, co najlepiej wykazuje skalę natężenia ruchu w obrębie danego cmentarza. Dane pochodzą z 2020 i 2021 roku, z weekendów. Są porównaniem do 1. weekendu października, w którym jeszcze niewiele osób decydowało się na odwiedziny grobów swoich bliskich. W miarę upływu czasu można zauważyć, jak ruch się zwiększał – informuje Julia Langa

W Poznaniu największą popularność w ostatni weekend października zyskał cmentarz komunalny Miłostowo, który jest jednym z największych w Polsce. Natężenie ruchu w jego obszarze już w drugi weekend października wzrosło o 190%, z kolei w ostatni o 330% w porównaniu z 1. sobotą i niedzielą miesiąca.

Jak wygląda natężenie ruchu w tym roku?

kEsperci z Yanosika sprawdzili, co się dzieje w okolicach cmentarzy w tegoroczne październikowe weekendy. Wiele osób decyduje się na wcześniejsze wizyty na grobach swoich bliskich, ze względu na duże utrudnienia (zwłaszcza dla zmotoryzowanych) w trakcie świąt. Czy faktycznie już widać większe natężenie ruchu w okolicach dużych cmentarzy?

Z danych Yanosika wynika, że w tym roku natężenie ruchu w okolicach cmentarzy wzrasta z tygodnia na tydzień. Co ciekawe, najmniej odwiedzanym cmentarzem był cmentarz komunalny Miłostowo w Poznaniu. Na początku października nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, a nawet w 2. i 3. weekend tego miesiąca natężenie ruchu w jego okolicach znacznie spadło, w porównaniu z 1. weekendem. Jednak już 23 i 24 października widać wyraźny wzrost natężenia ruchu zmotoryzowanych w jego okolicach.

Zatłoczone parkingi, wypadki i kontrole policji – tak wygląda Wszystkich Świętych

Jak co roku kierowcy mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu wokół cmentarzy we Wszystkich Świętych. Jazda w tym czasie dla wielu jest prawdziwą udręką, nie tylko ze względu na korki, ale również kontrole na drogach i utrudnienia spowodowane wypadkami.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

W tym roku kierowcy mogą się spodziewać kontroli przeprowadzanych przez ok. 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Działania rozpoczną się już w piątek, a zakończą we wtorek. W Yanosiku uwzględnione zostaną informacje o kontrolach policji, a także ułatwione zostanie wyszukiwanie lokalizacji konkretnych cmentarzy, a w nawigacji uwzględnione będą również parkingi znajdujące się w ich pobliżu – informuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Użyte w artykule zdjęcia: wideonet - stock.adobe / Yanosik materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz