POZnań

Światowy Dzień Kota

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji w Poznaniu zaplanowano wiele wydarzeń z myślą o tych wyjątkowych czworonogach. Mruczki swój dzień obchodzą 17 lutego, jednak te mieszkające w stolicy Wielkopolski świętują całe dwa tygodnie. 

W organizację Światowego Dnia Kota włączyły się Urząd Miasta (Wydział Gospodarki Komunalnej i Gabinet Prezydenta), Usługi Komunalne wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska oraz osoby i organizacje, które na co dzień zajmują się opieką nad kotami bezdomnymi i wolno żyjącymi. 

Formalnie, jak sama nazwa święta wskazuje, kotom dedykowany jest wyłącznie jeden dzień w kalendarzu. W odczuciu organizatorów akcji to zdecydowanie za mało. Dlatego w Poznaniu świętowanie trwa aż dwa tygodnie – od 15 do 28 lutego. 

W tym czasie warto śledzić wydarzenie Świętujemy Dzień Kota w Poznaniu na Facebooku, gdzie każdego dnia publikowane są informacje dotyczące tych interesujących zwierząt – ich zwyczajów i potrzeb. Zaprezentowane zostaną organizacje, które na co dzień niosą pomoc kotom bezdomnym i wolno żyjącym. Co bardzo ważne, przedstawione będą też sylwetki czworonogów znajdujących się obecnie pod opieką fundacji i Schroniska dla zwierząt, które czekają na nowe domy.

Osoby, chcące pomóc czworonożnym mieszkańcom naszego miasta, mogą także wziąć udział w zbiórce kocich darów. Akcja jest prowadzona od 15 do 28 lutego – w Schronisku dla zwierząt, przy ul. Bukowskiej 266 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10 – 17, w weekendy w godz. 10 – 15) oraz w holu Palmiarni Poznańskiej przy ul. Matejki 18 (od wtorku do niedzieli, w godzinach 9 – 17).

Na liście kocich potrzeb znajdują się:

  • Mokra i sucha karmy z wysoką zawartością mięsa (np. Brit, Dolina Noteci, Butchers, Smilla, Feringa, Animonda Carny, Shmusy, Mac’s, Grau, Royal Canin).

Wymienione produkty są zgodnie z rekomendacjami Schroniska dla zwierząt i organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Należy pamiętać, że czworonogi przebywające w schronisku i pod opieką fundacji mają inne potrzeby żywieniowe niż te mieszkające w domach. Niektóre z nich są chore albo przechodzą rekonwalescencję po wypadkach. Muszą dostawać najlepszą jakościowo karmę, aby ograniczyć ryzyko powikłań zdrowotnych.

  • Ręczniki papierowe, gąbki, środki czystości, podkłady, rękawiczki jednorazowe
  • Żwirek dla kotów: drewniany, kukurydziany, bentonitowy (prosimy nie przekazywać żwirków silikonowych)
  • Kocie zabawki, miski, łopatki do czyszczenia kuwet, koce polarowe (prosimy nie przekazywać obróżek).

Na najmłodszych czeka konkurs plastyczny pt. “Dzień Kota – kocham, szanuję, dbam.” Szczegóły znajdują się na stronie Wydziału Gospodarki Komunalnej

To nie jedyne działania Miasta na rzecz żyjących w Poznaniu czworonogów. Od wielu lat w stolicy Wielkopolski realizowany jest program, którego celem jest opieka nad bezpańskimi zwierzętami oraz zapobieganie ich bezdomności. Z roku na rok działania Miasta są rozszerzane. Zeszłoroczny program zakładał m.in. bezpłatne czipowania czy darmową sterylizację oraz kastrację psów i kotów właścicielskich. Intensywne działania były prowadzone także na rzecz kotów wolno żyjących (zakup domków i karmy, przeprowadzanie sterylizacji plus podstawowy pakiet medyczny). 

Jesteśmy akurat “w przeddzień” uchwalenia Programu opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na 2021 rok. To bardzo ważny dokument, opisujący zadania Miasta w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi (tu przede wszystkim istotna rola poznańskiego Schroniska dla zwierząt), wolno żyjącymi (ogromny wkład fundacji i organizacji prozwierzęcych) oraz – co wpisuje się w potrzeby społeczne i jest znaczącym krokiem w kierunku przeciwdziałania bezdomności zwierząt, czyli kastracji i sterylizacji psów i kotów właścicielskich – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Cieszy nas, że w nadany już w roku ubiegłym kierunek wzmocnienia działań przeciwdziałających bezdomności zwierząt, włączyli się poznańscy radni. Ostatecznie, o kształcie tegorocznego Programu  zadecyduje Rada Miasta podczas marcowej sesji, kiedy to tegoroczny Program zostanie zaprezentowany i poddany pod głosowanie – dodaje zastępca prezydenta.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz