Aglomeracja

Światowa premiera Caddy na MTP

Volkswagen Caddy  Foto: mat. prasowe

Volkswagen Caddy Foto: mat. prasoweWczoraj odbyła się w Poznaniu pierwsza światowa premiera samochodu z grupy Volkswagen. Nowy samochód Caddy (czwartej generacji), bo o nim mowa, został wczoraj zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W tym wielkim wydarzeniu brało udział 450 gości z aż 30 krajów.

Produkowane auto może posiadać od 75 do 150 koni mechanicznych a najbardziej oszczędna wersja potrafi spalać tylko 4 litry na 100 km jazdy. W aucie zamontowano m.in. system wielofunkcyjnego hamowania, który w momencie zderzenia włącza automatycznie hamowanie pojazdu.

Samochód wejdzie do sprzedaży w Niemczech pod koniec czerwca bieżącego roku, a krótko potem ma być dostępne w pozostałych krajach. Dlaczego premiera odbyła się w Poznaniu? – Od ponad 20 lat ponad 7-tysięczna załoga pracująca obecnie w Poznaniu udowodniła, że warto w Poznaniu inwestować dalej, warto robić takie wydarzenia, jak premiera produktu, który jest produkowany właśnie tutaj, w Poznaniu – mówi Szymon Trzebiatowski, członek zarządu ds. finansowych VW Poznań.

Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań i członek kierownictwa Volkswagen Nutzfahrzeuge:  Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w regionie. Traktujemy to równocześnie jako wyzwanie, ponieważ chcemy być nie tylko największym pracodawcą – chcemy być też najlepszym pracodawcą. Jesteśmy dumni z naszych pracowników, którzy z dużą pracowitością, nakładem i zaangażowaniem pracują nad naszym Caddy. Każdy z nich podpisał się już nawet na olbrzymim płótnie pod zapewnieniem, że nowy Caddy będzie świetnym autem.

Minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński powiedział: – Volkswagen jest ważnym inwestorem nie tylko dla regionu, ale także dla całej Polski. Dlatego cieszę się, że nowy Caddy będzie produkowany wyłącznie tu w Poznaniu, w jednym z największych ośrodków przemysłowych. Niezwykle ważna dla naszego regionu jest współpraca w zakresie szkolnictwa zawodowego i wyższego. Na przyszłość życzę wielu sukcesów.

W samym minionym roku dostarczono klientom około 149.000 Caddy (+9.000). Ogółem sprzedano około 1,5 miliona jednostek Caddy trzeciej generacji.

W zakładzie Volskwagena w Poznaniu zatrudnionych jest około 6.800 pracowników. Obok Caddy produkowany jest także wersja modelu Transporter (27.400 samochodów w 2014 r.) oraz podzespoły (3,3 miliona odlewów w 2014 r.).

We Wrześni powstaje nowy zakład, w którym od 2016 r. budowana będzie nowa generacja Craftera. Tu utworzonych ma zostać nawet 3.000 miejsc pracy. Teren budowy ma 220 hektarów, co odpowiada powierzchni mniej więcej 300 boisk piłkarskich.

W Poznaniu ostatnim tak znaczącym wydarzeniem w branży motoryzacyjnej była prezentacja Tarpana w 1973 roku. Prawie 25 lat temu fabrykę Tarpana potencjalnym inwestorom, Volkswagenowi i Toyocie, rekomendował Jacek Jaśkowiak, ówczesny dyrektor w Kulczyk Tradex, a dziś prezydent Poznania.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz