POZnań

Świąteczna iluminacja w Poznaniu

Świąteczna iluminacja Enei na Placu Wolności - Poznań 06.11.2014 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Z powodu pandemii nie będzie w tym roku Betlejem Poznańskiego. Niemal jedynym świątecznym akcentem będzie iluminacja.

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie 6 grudnia na Starym Mieście. Kosztować będzie ponad 470.000 złotych.

Jeszcze w ubiegłym roku zakładaliśmy, że na tegoroczne święta przygotujemy całkiem nową iluminację świąteczną – mówi Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP – sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała jednak spore konsekwencje finansowe dla miasta, które wpłynęły na ograniczenie wydatków, które nie są niezbędne, a do takich należy oświetlenie świąteczne.

Oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam także elementy zdobiące fontanny oraz figury przestrzenne. Będzie również znana z poprzednich lat iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Z powodu trwających na placu Kolegiackim prac budowlanych przeniesiona została na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Piękne iluminacje zyska także Śródka, którą tradycyjnie już ozdobią Śródeckie Anioły, oświetlony będzie Most Biskupa Jordana. Świątecznie rozbłysną też rynki Jeżycki, Wildecki, Wielkopolski i Bernardyński. Ozdoby pojawią się na części al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, na Moście Teatralnym, na al. Marcinkowskiego, Moście Dworcowym oraz nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin.

Na Starym Rynku stanie też choinka ze żłóbkiem. Będzie to sztuczne drzewko, ponieważ nie ma możliwości bezpiecznego zamontowania drzewka w głębi nawierzchni.

By zapewnić odpowiedni nastrój w tym trudnym pandemicznym i jesiennym czasie poszukiwaliśmy rozwiązań najbardziej racjonalnych biorąc pod uwagę dostępny budżet i osiągnięty efekt – dodaje Katarzyna Parysek – zdecydowaliśmy się więc na przedłużenie umowy z firmą ENEA Oświetlenie, która wykonała i wieszała ozdoby w minionych trzech latach.

Iluminacja świąteczna Poznań 2017 Foto: lepszyPOZNAN.pl/ GSM

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, lepszyPOZNAN.pl/ GSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz