Aglomeracja Swarzędz

Swarzędzki Szlak Meblowy

Narzйdzia stolarskie na ekspozycji Swarzйdzkiego Centrum Historii i Sztuki 2(fot. Jakub Pindych PLOT)  Foto: materiały prasowe PLOT

W powszechnej świadomości Swarzędz kojarzy się z meblami. Czy faktycznie zasłużył sobie na miano stolicy polskiego meblarstwa? Zapraszamy na pasjonującą wycieczkę, która pozwoli odsłonić tajemnice przeszłości i teraźniejszości Swarzędza – miasta stolarzy.

Szlak powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Społeczeństwo Swarzędza stara się pielęgnować tradycje stolarskie – choćby poprzez organizację Józefinek czy otwarcie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań jest stworzenie Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który łączy wątki stolarskie w jedną spójną całość – mówi Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

Szlak prezentuje zarówno dzieje, jak i obecny stan rzemiosła meblowego. Na trasie znalazły się m.in.: dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli.

Podczas spaceru będzie można obejrzeć ekspozycję współczesnych mebli lokalnych producentów, prezentowaną w historycznym pawilonie oraz odnaleźć oryginalne meble plenerowe, ustawione w ramach Meblowania miasta. Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło, a także… ugasić wirtualny pożar, ponieważ siedzibą Centrum jest dawna remiza strażacka.

Unikatowym doświadczeniem, dostępnym jedynie w czasie wycieczek zorganizowanych, jest możliwość wizyty w działającym zakładzie stolarskim lub tapicerskim i wysłuchania opowieści pracujących w nim rzemieślników. Jako stolarz nie mogę tego nazwać inaczej, jak prawdziwym gwoździem programu – uśmiecha się Piotr Kasprzak, Starszy Cechu Stolarzy Swarzędzkich.

Szlak można zwiedzać w trakcie wycieczek z przewodnikiem, które rozpoczynają się pod słynnym swarzędzkim krzesłem w rozmiarze XL, które stanowi charakterystyczny element panoramy miasta. Bilety w cenie 10 zł i 6 zł (ulgowy) można kupić na stronie www.szlakmeblowy.swarzedz.pl.

Po szlaku można też wędrować samodzielnie, korzystając z folderu, dostępnego w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, punktach informacji turystycznej oraz w wersji elektronicznej.

Podstawowa trasa o długości 1,2 km (w obie strony) rozpoczyna się w Salonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich, a kończy w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. Warto również odszukać obiekty usytuowane poza główną trasą: tablicę pamiątkową Swarzędzkich Fabryk Mebli oraz meble miejskie.

Wycieczki odbywają się raz w miesiącu, w soboty w następujących terminach:

15 czerwca
6 lipca
3 sierpnia
7 września
5 października
9 listopada
7 grudnia

Orientacyjny czas trwania wycieczek to ok. 2,5 godziny.

Ceny biletów:

Dzieci do lat trzech – wstęp wolny,
Bilet ulgowy – 6 zł (dzieci powyżej 3 lat, uczniowie, studenci, emeryci, posiadacze Karty Dużej Rodziny),
Bilet normalny – 10 zł.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe PLOT

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz