K U L T U R A

Sukkot na Żydowskiej

Sukkot na Żydowskiej  Foto:

Sukke czyli szałas zbudują na Żydowskiej studenci architektury w ramach projektu Gminy Żydowskiej i Stowarzyszenia Architektów SARP. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą przybliżyć poznaniakom tradycje i kulturę żydowską w nowoczesnej i otwartej formie. W niedzielę zapraszają na święto Sukkot!

Sukkot na Żydowskiej

Sukkot jest jednym z najradośniejszych świąt kultury żydowskiej, w Izraelu trwa siedem dni, w diasporze osiem.  Nazwa nawiązuje do „sukki” czyli szałasu upamiętniającego wyjście z egipskiej pustyni. Specjalnie budowany z tej okazji namiot jest pomieszczeniem zrobionym z liści, gałęzi i patyków. Pośrodku stawia się stół, ławę i leżankę.

Jak będzie wyglądał szałas wykonany przez studentów będzie można zobaczyć na festynie na Żydowskiej, który rozpocznie się o 12:00. Dziś rozpoczęły się warsztaty architektoniczne podczas których studenci architektury zaprojektują świąteczny namiot.

W programie festynu zaplanowano m.in. naukę pisma hebrajskiego, kiermasz potraw, zabawy dla dzieci, koncerty a także opowieści o historii Żydów w Poznaniu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz