DLA STUDENTA

Sukces studentów Polibudy w USA!

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign  Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesignStudenci z Politechniki Poznańskiej udowodnili w USA, że Polak potrafi! Podczas zawodów AeroDESIGN zwyciężyli w najbardziej prestiżowej klasie Regular w kategorii największego udźwigu, a model Biceps, ważący około 4,5 kg w ostatnim locie podniósł ładunek ważący 13,5 kg!

Do tej pory jedynie reprezentacji Politechniki Warszawskiej, która bierze udział w zawodach SAE AeroDesign od roku 1991, jako jedynej drużynie z Polski udało się zwyciężyć w tej kategorii w latach 1999-2001 – podkreśla Radosław Górzeński z Politechniki.

W klasyfikacji ogólnej klasy Micro drużyna Politechniki Poznańskiej zajęła ostatecznie miejsce 5. Dodatkowo poznańscy studenci otrzymali wyróżnienia za zajęcie drugiego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji ogólnej, trzeciego miejsca w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych, oraz trzeciego miejsca w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu).

Tym samym studenci z Poznania poprawili dotychczasowy najlepszy rezultat z Teksasu z roku 2011, kiedy to zajęli pierwsze miejsce w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu, a więc stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu, drugie miejsce w klasie Micro w klasyfikacji ogólnej oraz trzecie miejsce w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznych.

W klasie Regular sklasyfikowano 35, a w klasie Micro 21 drużyn z USA, Kanady, Indii, Meksyku, Turcji i Polski. Reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zajęła miejsca 8 w klasie Regular i 15 w klasie Micro, a drużyna Politechniki Wrocławskiej miejsca odpowiednio 20 i 16.

W zawodach, które stały pod znakiem kapryśnej, deszczowej pogody rozegrano zaledwie 3 kolejki lotów zamiast planowanych około 10-12 – relacjonuje Radosław Górzeński – z tego względu o końcowym rezultacie zadecydowała właściwa taktyka, przyjęta przez zwycięski zespół czyli odpowiedni dobór ciężarów w poszczególnych lotach, wybór czasu startu itd. Dodał także, że również konstrukcja modelu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne były efektem systematycznej pracy i gromadzenia doświadczeń wynikających z poprzednich konkursów.

Do znakomitego wyniku przyczynił się także kunszt pilota, który po emocjonujących i dramatycznych lotach precyzyjnie sprowadzał przeciążone modele do lądowania – podkreślił Górzeński.

W skład poznańskiej drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Wojciech Batog, Marcin Gajewski, Mateusz Karwacki, Jakub Mitulski, Bartosz Szymkowiak i Maciej Wnuk. Opiekunem naukowym ekipy SAE był dr inż. Radosław Górzeński.

Odwiedź stronę projektu klikając tutaj.

SAE AeroDesign to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 25 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami Boeing, Lockheed Martin czy NASA. Zadaniem uczestników – grup studenckich z całego świata – jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami narzuconymi przez organizatora. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć. Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej “konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing).”

W zawodach od roku 1991 brała udział reprezentacja Politechniki Warszawskiej. Od 2008r. w rywalizacji uczestniczą także studenci Politechniki Poznańskiej, w kolejnych latach do tego grona dołączyli studenci Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Koszty udziału studentów w zawodach pokrywa Politechnika Poznańska. Wsparcia udzielił przede wszystkim prorektor prof. Karol Nadolny i Dziekani Wydziałów Maszyn Roboczych i Transportu, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego oraz Budowy Maszyn i Zarządzania. W gronie sponsorów jest także DHL i Miasto Środa Wielkopolska. Organizacyjnie reprezentację wspiera Miasto Poznań i Aeroklub Poznański, a także liczne grono życzliwych osób.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz