Stypendystki Poznania Mistrzyniami Świata

Women's Polish Canoe Team  Foto: Facebook Women's Polish Canoe Team

Wspaniałe wieści dotarły do nas z rumuńskiego Pitesti, gdzie w miniony weekend rozgrywane były Mistrzostwa Świata juniorów i U23 w kajakarstwie. Po trwającej 4 dni rywalizacji nasza reprezentacja uplasowała się na czwartej pozycji w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 6 medali: 3 złotych, 2 srebrnych i brązowego. Klasyfikację wygrała reprezentacja Węgier (21 medali), Niemiec (13 medali) i Kanada (6 medali).

Na torze regatowym w stolicy rumuńskiego okręgu Ardżesz po złoto popłynęła osada K4 500 U23 w składzie: Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska (obie KS Energetyk Poznań), Małgorzata Puławska (KS POSNANIA Poznań) i Julia Olszewska, która pewnie (o ponad 1 sekundę) wygrała z osadą węgierską. Podium uzupełniły Rosjanki. Wszystkie reprezentantki poznańskich klubów są stypendystkami naszego miasta.

Po drugie złoto dla biało-czerwonych sięgnęła Dorota Borowska w konkurencji C1 U23 na dystansie 200m. Polka o 0,9 sekundy wygrała z reprezentantką Rosji i ponad sekundę z zawodniczką Białorusi. Wspaniale w wyścigu C2 500 U23 zaprezentowali się Norman Zezula i Aleksander Kitewski. Polska dwójka nie dała szans żadnej z osad zdobywając złoty medal. Walka o tytuł Mistrzów Świata trwała do końca, ale to biało-czerwoni na ostatnich metrach wyprzedzili osadę Rumuni o 0,07 sekundy i o 1,4 sekundy dwójkę z Ukrainy.

Po zwycięstwie w finale K4 500m Małgorzata Puławska (KS POSNANIA Poznań) popłynęła po srebro w konkurencji K1 500m U23. Polka walkę o złoto stoczyła z reprezentantką Węgier Noemi Pupp. Podium uzupełniła Bolette Iversen (Dania).

W finale C2 U23 200m drugi medal, tym razem ze srebrnego kruszcu dołożyła Dorota Borowska, która wspólnie z Sylwią Szczerbińską przegrała jedynie z osadą Uzbekistanu. Podium uzupełniła dwójka z Białorusi.

Po brązowy medal w konkurencji K1 U23 200 sięgnął Bartosz Grabowski. Polak przegrał jedynie z reprezentantami z Łotwy i Ukrainy.

Zaledwie 0,8 sekundy zabrakło do medalu naszemu damskiemu duetowi w składzie Sylwia Szczerbinska i Julia Walczak. Kanadyjkarki U23 na dystansie 500m uplasowały się na czwartej pozycji, tuż za osadą Rosji, Uzbekistanu i Węgier. Również niewiele do medalu zabrakło Klaudii Cyrulewskiej i Martynie Klatt (obie KS Energetyk Poznań). Mistrzynie świata w K4 w konkurencji K2 500m U23 uplasowały się na czwartej pozycji tracąc 0,7 sekundy do osady Białorusi. Zwyciężyły Węgierki

Użyte w artykule zdjęcia: Facebook Women's Polish Canoe Team