POZnań

Stratosfera zdobyta! Sukces nastolatka ze Swarzędza

Kosmiczny projekt nastolatka ze Swarzędza  Foto: materiały prasowe

W sobotę o godzinie 11.00 na Stadionie Miejskim w Murowanej Goślinie 16-letni Karol Wojsław wysłał skonstruowaną przez siebie sondę do stratosfery. Wcześniej na platformie croudfundingowej zdobył bejmy na realizację swoich pomysłów.

„Jestem bardzo zadowolony z przebiegu wydarzenia. Od początku towarzyszyły mi ogromne emocje, jednak na szczęście wszystko odbyło się zgodnie z planem.” – mówi twórca projektu Space in 180.

Podczas dwugodzinnego lotu narzędzia pomiarowe znajdujące się na pokładzie sondy wykonały szereg badań dotyczących m.in.: stężenia ozonu, zmiany czystości powietrza w zależności od wysokości, wydajności ogniw fotowoltaicznych w stratosferze, temperatury i ciśnienia powietrza oraz temperatury urządzeń elektronicznych.

Zdjęcie wykonane z sondy

Lot trwał 2 godziny – wyjaśnia Karol Wojsław – balon osiągnął wysokość około 20 – 35 km po czym eksplodował, a ładunek, który opadł na  Ziemię został odnaleziony, teraz czas na zebranie i analizę danych.

Kamery zamontowane na sondzie nagrały panoramiczny film ukazujący krzywiznę Ziemi. Wszystkie informacje zgromadzone za pomocą urządzenia zostały zabezpieczone. Już wkrótce zostaną przeanalizowane przez Karola i opublikowane w sieci.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będą dwa filmy zrealizowane przez partnera wydarzenia. Pierwszy z filmów przedstawi przebieg i kulisy wydarzenia, drugi natomiast zaprezentuje dane zgromadzone za pomocą sondy. Oba nagrania zostaną udostępnione wkrótce w Internecie.

„Mam nadzieję, że Space in 180 to dopiero początek. W przyszłości planuję tworzyć inne projekty związane z kosmosem i elektroniką” – zapowiada młody naukowiec.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, .facebook.com/spacein180

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Dla nastolatków jest pole do popisu w Polsce, niekoniecznie cza uciekać za granicę. Wymaga to wiedzy, mobilności , uczciwości umysłowej itp. Trzeba trochę uwierzyć w Polskę i mieć optymizm. Jestem dumny z mojego wnuczka, którego Rodzice urodzili się w Lublińcu- fajnym mieście na Śląsku. Tak trzymaj Karolu!!!!.
    HEJ