Aglomeracja

Strajk na kolei – również w Poznaniu

Zgodnie z zapowiedziami około godziny 7:00 w całej Polsce rozpoczął się strajk na kolei. Do protestu przyłączyli się także związkowcy z Poznania. Choć nie wszyscy strajkują jazda pociągiem jest praktycznie niemożliwa. Strajk ma się zakończyć około 9:00.

Zasypane tory Foto: Maciej Koterba

Zaplanowana na 25 stycznia 2013 roku akcja protestacyjna, organizowana przez związki zawodowe, jest wynikiem braku porozumienia w sprawie ulg przejazdowych dla pracowników kolei i emerytowanych kolejarzy – wyjaśniają protestujący związkowcy – związki zawodowe reprezentujące kolejarzy nie potrafiły porozumieć się ze Związkiem Pracodawców Kolejowych, co do wprowadzenia nowych zasad przyznawania ulg.

Związki zawodowe działające na kolei proponowały, by w przypadku kolejowych emerytów ulga, wynosząca do tej pory 80%, pozostała na tym samym poziomie. Zmianie ulec miał jedynie sposób wykupu zniżki. Dzięki temu, jak podkreślają związki zawodowe,  Grupa PKP mogłaby zaoszczędzić około 27.000.000 złotych. Ulga dla pracowników kolei pozostała natomiast na poziomie 99% w drugiej klasie tak jak dotychczas – dodają związkowcy – związki zawodowe nie przyjęły propozycji i zapowiedziały przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, bądź – w razie braku dalszego porozumienia – strajku generalnego.

Strajk na poznańskim Dworcu Głównym także zaczął się około 7:00. Stanęły praktycznie wszystkie pociągi, choć nie wszyscy pracownicy kolei strajkują. Akcja protestacyjna ma się zakończyć o godzinie 9:00. Choć mają wtedy ruszyć wszystkie wstrzymane składy, trzeba się liczyć z utrudnieniami jeszcze przez około 2 godziny. Tyle czasu trwać będzie przywracanie normalnego ruchu wszystkich pociągów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz